06:17 17. Juuli 2019
Kuula otse
 • USD1.1223
 • RUB70.3975
Venemaa esitas ENPA-le ultimaatumi, illustreeriv foto

Venemaa esitas ENPA-le ultimaatumi

CC BY 2.0 / Council of Europe
Välisuudised
lühendatud link
Venemaa hääleõigus ENPAs (32)
5220

Kui ENPA võtab ettekande rahvuslike delegatsioonide õigustest vastu "kärbeteta", esitab Venemaa taotluse juunis toimuval istungil osalemiseks, teatas Riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin.

TALLINN, 14. juuni — Sputnik. Venemaa nõuab, et 26. juuniks toimuks riigi volituste täielik taastamine Euroopa Nõukogu Parlamentaarsel Assambleel, juhul kui Moskva delegatsiooni naasmist soovitakse, teatas Riigiduuma spiiker Vjatšeslav Volodin.

Ukrainlased ja baltimaalased närivad küüsi - Puškov Venemaa osalemisest ENPAs >>

Sel päeval valitakse Euroopa Nõukogule uus peasekretär. Volodin märkis, et kui Venemaa protsessis ei osale, muutub uue peasekretäri mandaat Moskva silmis küsitavaks.

Vilniuse ringkonnakohus
© Sputnik / Александр Липовец

Tema sõnul kajastub selline tingimus delegatsiooni osalemise taotluses, mille ta kavatseb allkirjastada koos Föderatsiooninõukogu spiikri Valentina Matvijenkoga.

Volodin rõhutas, et kui ENPA võtab 24. juuni istungil ettekande rahvuslike delegatsioonide õigustest vastu "kärbeteta", esitab Venemaa selsamal päeval taotluse juunis toimuval istungil osalemiseks.

Ta lisas, et kui ENPA jätab Venemaa taas mõningate volitusteta, jätab Venemaa delegatsioon endale õiguse assambleest lahkuda.

Kriis ENPA-s

Varem võttis ENPA protseduuride komitee vastu resolutsiooniprojekti, milles tehti ettepanek anda Venemaa delegatsioonile volitused osaleda juba juunis toimuval istungil.

Dokumendis tehakse ka ettepanek muuta organisatsiooni hartat ja sätestada, et "volituste vaidlustamise või läbivaatamise korral ei saa liikmeid jätta ilma oma hääleõigusest, õigusest esineda, olla esindatud assamblees ja selle organites." Nende õiguste kasutamist ei saaks ka ajutiselt peatada.

Euroopa Nõukogu taastas Venemaa hääleõiguse
© Sputnik / Владимир Федоренко

2014. aasta aprillis jäeti Venemaa delegatsioon ENPA-s ilma hääleõigusest Ukraina riigipöörde ja Krimmi taasühinemise tõttu Venemaaga.

2015. aastal kaalus ENPA kaks korda Vene delegatsiooni volituste taastamise küsimust, kuid karmistas selle asemel hoopis sanktsioone.

Vastuseks keeldus Venemaa esindus sellistel tingimustel töötamast ning 2016-2018 ei saatnud Moskva russofoobse õhkkonna tõttu taotlust volituste kinnitamiseks.

Vene pool tegi ka ettepaneku kujundada assamblee harta selliseks, et kellelgi ei oleks õigust jätta mistahes riigi delegatsiooni volitusteta.

Teisipäeval avaldas Venemaa riigipea abi Juri Ušakov lootust, et Euroopa Nõukogu kriisi lahendamisel saavutab võidu mõistus.

Teema:
Venemaa hääleõigus ENPAs (32)

Samal teemal

Venemaa hääleõigus ENPAs
Tagid:
õigus, hääl, ENPA, Venemaa

Peamised teemad

 • Türgi ja S-400: tõrksa taltsutamine ei õnnestunud

  Venemaa seniitraketikompleksi S-400 jõudmine Türgisse sõjaväelise riigipöördekatse kolmanda aastapäeva eel – võimuhaaramiskatse toimus 16. juulil 2016 – ei ole mitte sümboolne kokkusattumus, vaid Ankara otsene ja karm vastus Washingtoni survele ja välise juhtimise katsetele, selgitab sõjaline vaatleja Aleksandr Hrolenko.

  28
 • Kreenholmi tehaste hooned Narvas

  Baltnews meenutab kahe kunagise Eesti suurettevõtte – Tallinna Masinaehitustehase ja Kreenholmi Manufaktuuri saatust.

  39
 • Aleksander Nosovits

  Venemaa majandusteadlane ja politoloog Aleksandr Nossovitš rääkis Sputnik Eestile, miks Balti riikide poliitikud ei täida oma lubadustest lahkuda Euroopa Nõukogu Parlamentaarsest Assambleest.

  32