16:36 04. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2151
  • RUB90.8441
Välisuudised
lühendatud link
9920

Rostovi oblastis asuvad erikeskused alustasid isehakanud Donetski ja Luganski rahvavabariigi elanikele Venemaa Föderatsiooni passide väljastamisega.

TALLINN, 17. juuni — Sputnik. Esimesed Venemaa passi saamiseks nõutavad dokumendid esitanud Donbassi elanikud on Venemaa passi juba kätte saanud. Passid väljastatakse Venemaa territooriumil, Donbassiga piirnevas Rostovi oblastis asuvates erikeskustes. 

© Ruptly
"Tahaksime stabiilsust." DRV elanikud Vene passide saamisest

RIA Novosti teatel teenindatakse Donetski rahvavabariigi elanikke Pokrovskoje külas ja Luganski rahvavabariigi elanikke Novošahtinski linnas. Pokrovskojes ja Novošahtinskis võetakse vastu dokumente ka isehakanud vabariikides elavatelt volitatud isikutelt. Avalduste läbivaatamine võib võtta aega kuni kolm kuud. 

Жители ДНР выезжают в Ростовскую область для получения паспортов граждан РФ
DRV elanikud sõidavad Rostovi oblastisse Venemaa kodaniku passide järele

Donbassi elanike transport Venemaale on korraldatud igapäevaselt. Vabariikide võimud on edastanud Venemaa pädevatele asutustele juba üle kümne tuhande DRV ja LRV elaniku dokumendid.

Kooskõlas rahvusvahelise õiguse normidega

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 24. aprillil allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin määruse "Isikute kategooriatest, kellel on humanitaarsetel eesmärkidel õigus taotleda Venemaa kodakondsust lihtsustatud korras". Putin teatas, et küsimus on puhthumanitaarset laadi ja Moskva ei kavatse Kiievile sellega probleeme tekitada, kuid olukord kodanikuõigustega DRVs ja LRVs ületab igasugused piirid. 

Määruse kohaselt on see kehtestatud inim- ja kodanikuõiguste ja -vabaduste kaitseks ja on kooskõlas nii üldtunnustatud õiguse põhimõtetega, rahvusvahelise õiguse normidega, kui ka Venemaa kodakondsusseaduse sätetega. Määrus jõustus selle ametliku avaldamise päeval 24. aprillil.

Määruse vastuvõtmisega on mõnedes Ukraina Donetski ja Luganski oblasti rajoonides alaliselt elavatel isikutel õigus taotleda Venemaa kodakondsust lihtsustatud korras vastavalt 31. mail 2002 jõustunud föderaalseadusele nr 62-ФЗ "Venemaa Föderatsiooni kodakondsusest " paragrahvi 14 lõikele 8.

Kiiev on šokeeritud

Putini määrus Venemaa kodakondsuse andmisest Donbassi elanikele tuli Kiievi ametnikele nagu välk selgest taevast. Toonane Ukraina välisminister Pavlo Klimkin nimetas Venemaa otsust Donbassi elanikele Vene passide väljastamise protseduuri lihtsustamisest "agressiooni jätkamiseks" ja "sekkumiseks" Ukraina siseasjadesse. 

Павел Климкин
© AP Photo / Efrem Lukatsky
Pavlo Klimkin

Klimkin kutsus "Venemaa poolt okupeeritud aladel" Donetski ja Luganski oblastis elavaid Ukraina kodanikke üles mitte võtma Vene passe. "Venemaa on teilt ära võtnud oleviku ja tahab nüüd röövida ka teie tuleviku," märkis Ukraina välisminister.

Tollal äsja Ukraina presidendiks valitud Volodõmõr Zelenski teatas kohe vastumeetmetest Venemaa algatusele lihtsustada Venemaa kodakondsuse andmist Donbassi elanikele. 

Ka Washingtonis oldi kurvad

USA võimudel, kes deklareerivad tingimusteta toetust Ukraina juhtkonna tegevusele Donbassis, kutsus Vene passide väljastamine DRV ja LRV elanikele esile negatiivse reaktsiooni.

Nii teatas USA Riigidepartemangu ametlik esindaja Morgan Ortagus, et Venemaa presidendi Vladimir Putini otsus Venemaa kodakondsuse andmisest Donbassi elanikele lihtsustatud korras raskendab tõsiselt Minski lepete elluviimist. 

"USA mõistab hukka president Putini tänase otsuse Venemaa kodakondsuse kiirendatud andmise kohta Venemaa kontrolli all olevas Ida-Ukrainas elavatele ukrainlastele. Nende üsna provokatiivsete tegudega Venemaa ainult intensiivistab rünnakut Ukraina suveräänsusele ja territoriaalsele terviklikkusele," ütles ta.

Ortagus märkis, et otsus võeti vastu kolm päeva pärast seda, kui Ukraina uueks presidendiks oli valitud Volodõmõr Zelenski, kes "on korduvalt väljendanud valmisolekut rääkida Venemaaga tõsiselt Minski lepete rakendamise teemal ja lõpetada Ukraina idaosas kolmteist tuhat inimelu nõudnud konflikt ".

Putin allkirjastas Donbassi elanikele Venemaa passide väljastamise seaduse >>

USA eriesindaja Ukrainas Kurt Volker teatas aga, et Donbass ja selle rahvas on sõltumata kasutatavast keelest osa Ukraina elanikonnast. 

Курт Волкер
© AP Photo / Efrem Lukatsky
Kurt Volker

"Venemaa otsus passide väljastamise kohta on provokatiivse iseloomuga ja pärineb "okupatsiooniplaanist", mis nurjab Minski lepete elluviimise ega lase tuua Donbassi tagasi Ukraina kontrolli alla," teatas Volker.

Samal teemal

Ukraina vajab Donbassi, aga ilma inimesteta - Kiievi uus stsenaarium
Venemaal alustas tööd esimene Donbassi elanikele passide väljastamise keskus
Zelenskile pole vaja "aega anda": Ukrainal pole seda enam
Donbass: Kiiev ja Lääs teevad "suurpuhastuse"
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, Minski lepped, Volker, Venemaa kodakondsus, Donbass, Ukraina

Peamised teemad