18:57 11. Detsember 2019
Kuula otse
  • USD1.1075
  • RUB70.3925
Hävitaja Eurofighter Typhoon

Ekspert Eurofighterite kokkupõrkest: see pole parim lennuk, kuid asi pole selles

© CC BY 2.0 / Tim Felce (Airwolfhound) / Typhoon - RIAT 2007
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (189)
69 0 0

Kaks hävitajat Eurofighter põrkasid kokku Saksamaa taevas, üks pilootidest hukkus. Venemaa Sõjateaduste akadeemia korrespondentliige Sergei Sudakov avaldas raadios Sputnik arvamust juhtumi põhjuste kohta.

TALLINN, 25. juuni — Sputnik. Kaks Bundeswehri hävituslennukit Eurofighter põrkasid Mecklenburg-Vorpommerni liidumaal kokku, teatas väljaanne Focus viitega Bundeswehrile. Portaali andmetel õnnestus pilootidel katapulteeruda. Telekanali N-TV teatel leiti üks pilootidest maandununa õnnetuskohal. 

Hiljem teatas telekanal, et teise hävitaja piloot leiti surnuna. Teavet vahejuhtumi kohta kinnitas ka liidumaa siseministeerium. Raadiojaam Ostseewelle avaldas video, kus taevas silmapiiril on näha kaks suitsupilve. Pärast lennukite allakukkumist algas tulekahju. Sündmuskohale saabusid päästeteenistused.

Sõjateaduste akadeemia korrespondentliige, analüütik Sergei Sudakov avaldas raadios Sputnik juhtumi põhjuste kohta oma arvamust.

"Järgnevad uurimistoimingud on väga olulised, kuid ma arvan, et põhjuseks ei olnud tehniline rike. Loomulikult ei ole Eurofighter parim lennuk, see ei kuulu lennunduse kõrgemasse ega isegi esiliigasse. Ta kuulub klassikaliste "kolmemeeste" seltskonda. Nendel masinatel on tohutult probleeme, sealhulgas avioonika ja elektroonikaga.

Muidugi peaks tänane juhtum insenerid mõtlema panema, et tehnikaga on midagi valesti. Aga kui kaks lennukit õhus kokku põrkavad, on see ikkagi midagi erakordset," ütles Sergei Sudakov.

Tema arvates on õnnetuse peamine põhjuseks inimtegur.

"Keegi ei teinud oma tööd korralikult. Selliseid juhtumeid toimub suhteliselt tihti. Me teame, kui palju lennukeid puruneb lennukikandjatel, ja paljudel juhtudel on selle põhjuseks inimlik faktor. Arvan, et selleski katastroofis sai saatuslikuks mitte pilootide, vaid lennukit maapealt radaritel juhtinud ja jälginud inimeste viga.

Loomulikult tõstatab kõik see taas spetsialistide põhjalikuma väljaõppe küsimuse. Paljud Lääne analüütikud naersid sageli vene "hoolimatuse" üle, öeldes, et venelased värisevad liialt oma pilootide pärast.

Neljanda põlvkonna mitmeotstarbelised hävitajad Eurofighter on Suurbritannia, Saksamaa, Itaalia, Hispaania, Saudi Araabia, Austria ja Omaani õhujõudude relvastuses. Alates 2003. aastast on lennumasinat kasutatud peaaegu kõigis NATO operatsioonides.

NATO hävitajad teevad algaval töönädalal Eesti kohal harjutuslende >>

2017. aastal kritiseeris Austria kaitseminister lennuki tehnilist võimekust ja lubas, et kõik 15 lennukit kantakse kõrge maksumuse ja nõuetele mittevastavuse pärast aastatel 2020–2023 maha. Muuhulgas märkis ta, et need hävitajad ei suuda hästi tegutseda öösel ega puuduliku nähtavuse tingimustes.

Teema:
Relvastus (189)

Samal teemal

"Midagi ei klapi" - sõjaväelendur F-35 sobimatusest lennukikandjaga
Tais kukkus alla hävitaja
Hispaania hävitaja lasi Eesti õhuruumis eksikombel välja õhk-õhk tüüpi lahingraketi
Meediasse sai infot veel ühest USA uusima hävitaja F-35 olulisest puudusest
Tagid:
lennukatastroof, Eurofighter Typhoon, Bundeswehr, NATO

Peamised teemad