15:58 02. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1116
  • RUB77.4378
Välisuudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
19921

Vaatamata asjaolule, et Venemaa juhtkond on korduvalt rõhutanud VF agressiivsete plaanide puudumist kellelegi suhtes, valmistab Leedu jätkuvalt ette hüpoteetilist sõda oma naabri vastu. Ameerika ajakiri National Interest kirjeldas seal valitseva venevastase hüsteeria tõsidust.

TALLINN, 30. juuni — Sputnik. Ajakiri analüüsis, kui tõsine saab üldse olla väikese Leedu ettevalmistamine sõjaks oma idanaabriga. Järeldus analüüsist on – mitte eriti tõsine. Artikli autor märgib, et Leedu on mures Vene armee moderniseerimise ja Kaliningradi piirkonna kaitsevõime tugevdamise pärast.

Venemaa on korduvalt öelnud, et tal ei ole Leedu vabariigi suhtes agressiivseid plaane, kuid Leedu juhtkond on endiselt jäänud oma russofoobsete plaanide kütke ning jätkab oma sõjalisi ettevalmistusi.

Leedu juhtkond kardab, et Venemaa võib sooritada massiivse maismaalöögi oma või siis Valgevene territooriumi kaudu, kasutades vajaduse korral selleks Lääne sõjaväeringkonna 120 000 mehelist väekoondist ja tankiarmeed.

Leedu on avalduse kohaselt võimeline mobiliseerima ainult 14 tuhat meest maavägedesse ja mereväkke. Vabariik võib arvestada ka umbes 5000 vabatahtliku ja veidi üle tuhandemehelise NATO väekoondise abiga. Sõja puhkemise korral leedulaste skeemi kohaselt on nende ülesandeks jääda kaitsele ja jääda ootama NATO-poolset abiväge.

Ajakiri National Interest kirjeldab ka Leedu sõjalise eelarve eelarve suurendamist – väike Leedu on seda viimase kolme aasta jooksul kolmekordistanud ning see ületab nüüdseks 2% riigi SKPst. Suurem osa kaitseeelarvest kulutatakse maavägede võitlusvalmiduse parandamiseks.

Lisaks tehakse kulutusi arendamaks välja infrastruktuur, mis on vajalik NATO täiendavate jõudude kiireks toomiseks Leedu vabariigi territooriumile.

Солдаты НАТО на совместных военных учениях в Литве.
© Фото : U.S. Army Europe
NATO sõjaväelased Leedus

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on viimastel aastatel toimunud Põhja-Atlandi alliansi rühmituse enneolematu tugevnemine Venemaa läänepiiridel, eriti aga Balti regiooni lähedal. NATO juhtkond selgitab seda Venemaa Föderatsiooni väidetava ohuga.

Moskva on korduvalt rõhutanud paranoilisete avalduste ohtu väidetavalt olemasoleva "Venemaa ohu" kohta. Vene juhtkond on korduvalt öelnud, et Vene Föderatsioonil ei ole agressiivseid kavatsusi ja et kunagi ei rünnata ühtegi NATO liikmesriiki.

Vene välisministeerium märgib, et NATO ei ole valmis sõjalisi kontakte terrorismivastase võitluse tarvis Venemaaga taastama. Käsitledes Vene-NATO suhteid on VF välisministri asetäitja Aleksandr Gruško rõhutanud, et NATO relvastusprogrammid Euroopas ei olegi suunatud terrorismivastasele võitlusele, vaid on külma sõja kasvava hüsteeria üleskütmise vahendiks.

Aseminister lisas, et NATO jõudude suurendamine ning alliansipoolne sõjahüsteeria Venemaa vastu ja Euroopa üha kiirenev militariseerimine leiab paratamatult Venemaa poolse vastuse. Adekvaatse vastuse.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
Venemaa, USA, National Interest, NATO, Leedu

Peamised teemad