14:34 19. Jaanuar 2020
Kuula otse
  • USD1.1108
  • RUB68.2495
Välisuudised
lühendatud link
72 0 0

Euroopa Liidu juhtorganite moodustamisega otsustati Brüsselis algust teha nädalavahetusel — tippkohtumine võib lõppeda tööhommikusöögiga esmaspäeval.

TALLINN, 30. juuni — Sputnik. Euroopa Liidu erakorraline tippkohtumine algab pühapäeval, 30. juunil Brüsselis, eesmärgiga mehitada Euroopa Liitu järgmised viis aastat juhtivad institutsioonid. Keda Euroopa juhtide kandidaatidest toetab Eesti, pole veel selge. 

Arvatakse, et Euroopa Komisjoni juhi lepivad kokku Saksamaa ja Prantsusmaa liidrid Angela Merkel ja Emmanuel Macron. Merkeli soosik on Euronewsi teatel Euroopa Parlamendi liige Manfred Weber, Macron soovib EK esimehena näha Euroopa Liidu Brexiti-läbirääkijat Michel Barnier'd.

Alternatiivseks kandidaadiks Euroopa kõrgema juhi kohale on Euroopa konkurentsivolinik Margrethe Vestager Taanist. Seejuures on ta Euronewsi andmetel Prantsusmaa presidendi "poliitilise perekonna" esindaja.

Ekspertide arvates on juhtivate ametikohtade jaotamisel üsna keeruline saavutada kõiki rahuldavat tasakaalu, sest lisaks kandidaatide poliitilisele orientatsioonile tuleb arvesse võtta nende geograafilist päritolu, samuti soolist kuuluvust.

Et probleem korraga ja lõplikult lahendada, tegi ajaloolane Timothy Garton Ash ettepaneku unustada kõik traditsioonilised reeglid ja panna lihtsalt ametisse selliseks tööks kõige paremad inimesed.

"Praegu on see omamoodi neljamõõtmeline ristsõnamõistatus. Idaeurooplane, lääneeurooplane, mees, naine, põhjast, lõunast, vasakpoolne, parempoolne, ja lõpptulemusena ei saa te kõige kompetentsemaid, kuid praegu on Euroopal tõepoolest vaja just parimaid inimesi, sest meil on kogunenud väga palju kõige tähtsamaid probleeme," teatas ekspert ajakirjanikele.

Brüsseli erakorralisel tippkohtumisel osalejate pühapäevane tööpäev venib tõenäoliselt hilisõhtuni. Pole võimatu, et üritus tuleb lõpetada esmaspäeval tööhommikusöögil, et püstitatud eesmärk ei jääks saavutamata.

Eesti võib loobuda oma eurovolinikust Brüsselis >>

Eelseisvat ürituse tähtsust rõhutades märkis Eesti peaminister Jüri Ratas, et kandidaadid saavad hästi aru, kui oluline on Euroopale turvalisus ja stabiilsus, samuti meie regiooni ees seisvad probleemid. 

"On vaja, et Euroopa Liidu institutsioonide eesotsa saaksid parimad inimesed, kes aitavad luua paremat tulevikku ja tagaksid meie riikide elanike heaolu.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Euroopa Liidu institutsioonide juhtide kandidatuuride esimene arutelu toimus Brüsselis 20.–21. juunil. Seni on jäänud selgusetuks, keda kavatseb Tallinn toetada seekord Euroopa Komisjoni presidendi, Euroopa Ülemkogu eesistuja, Euroopa Parlamendi presidendi, Euroopa Liidu välisasjade ja julgeolekupoliitika kõrge esindaja ning Euroopa Keskpanga presidendi ametisse.

Samal teemal

Euroopa parlamendi valimised: ja mis siis edasi saab
Juncker protesteeris Euroliidu jagunemise vastu Lääne- ja Ida-Euroopaks
Politoloog: kui Euroopa Liit murenema hakkab, kellega siis Eesti jääb
Rüütel hoiatas NSV Liidu näitel EL föderaliseerumise eest
Tagid:
president, Euroopa Parlament, Euroopa Komisjon, EL tippkohtumine

Peamised teemad