19:56 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
61 0 0

Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi tegi Venemaa riigipeale Vladimir Putinile ettepaneku korraldada kohtumine Minskis.

TALLINN, 8. juuli — Sputnik. Oma avalduse president Putinile avaldas ta Facebooki-kontol. "Tahan pöörduda Venemaa Föderatsiooni presidendi Vladimir Putini poole. On vaja rääkida? On vaja. Arutame, kellele kuulub Krimm ja keda seal Donbassis ei ole," ütles ta.

Ukraina riigipea täpsustas, et tippkohtumisest peaksid osa võtma ka Donald Trump, Emmanuel Macron, Theresa May ja Angela Merkel.

Kremlis on juba sellele algatusele reageeritud. Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov ütles, et Moskvas kaalutakse seda ettepanekut, ja lisas, et tuleb selgust saada, kas säärasel dialoogil on perspektiivi.

Пресс-секретарь президента РФ Дмитрий Песков
© Sputnik / Илья Питалев
Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov

"Seni ei ole ma valmis kuidagipidi vastama, tegemist on ju täiesti uue formaadiga. Esiteks tuleb selgust saada, kas niisugusel kohtumisel on perspektiivi, teiseks tuleb aru saada, mida see väljapakutav uus formaat endast kujutab. Asi on selles, et USA ei ole Normandia formaadi osaline, ja mida siis ette võtta Minski kokkulepetega, millel on Normandia protsessi osaliste allkirjad, aga ei ole mitte ühegi Ameerika Ühendriikide esindaja allkirja. Kahtlemata on tegemist uue algatusega, see saab läbi arutatud, kuid esialgu ei saa ma reageeringu asjus midagi öelda," lausus Peskov.

Ukraina sõjaväelased ründasid Donbassis Venemaa ajakirjanikke >>

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on Venemaa president Vladimir Putin rääkinud sammudest, mida Volodõmõr Zelenskõi saab astuda Donbassis rahu jaluleseadmiseks, ning sellest, mida on vaja Moskva ja Kiievi vaheliste suhete soojenemiseks.

Intervjuus Itaalia ajalehele Corriere della Sera nentis Venemaa riigipea, et kõik Donbassiga seotud probleemid on võimalik lahendada tingimusel, et Zelenskõi asub täitma oma valimislubadusi.

"Sealhulgas sõlmib otsesidemed oma kaasmaalastega Donbassis ega nimeta neid enam separatistideks. Kui Ukraina võimud hakkavad Minski kokkuleppeid täitma, aga mitte neid eirama." teatas Vladimir Putin.

Tema sõnul tuleb Ukraina praegusel presidendil toime tulla talle eelmise võimu poolt jäetud pärandiga, milleks on vägivaldne ukrainastamine, miljoneid Ukraina kodanikke puudutav keeld kasutada oma emakeelt, kaasa arvatud koolides ja kõrgkoolides selles keeles õpetada, neonatsismi pillerkaar, kodusõda riigi kauguosas, endiste võimude katsed hävitada konfessioonidevaheline habras rahu.

Samal teemal

Kuidas Zelenskõi Ukraina poliitikat lõhestab
Ukraina presidendivalimised
Raadas arutati Zelenskõi meeskonna ettevalmistusi kohtumiseks Putiniga
Zelenskõi meeskond lõi kõik maakaardid segamini
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, Vladimir Putin, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad