01:22 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
Provokatsioonid Gruusias (15)
7201

Politseil tuli seista müürina kahe samaaegselt parlamendihoone ees toimuva meeleavalduse vahel. Ühel kõlasid inglisekeelsed laulud, teisel õigeusklike vaimulike palved.

TALLINN, 9. juuli — Sputnik. Gruusia pealinna südames toimus ööl vastu 9. juulit korraga kaks meeleavaldust – ühel nõuti harjumuspäraselt välisminister Giorgi Gahharia tagasiastumist, teisel astuti sama harjumuspäraselt välja Thbilisis korraldatava seksuaalvähemuste rongkäigu vastu. 

VIDEO: Jumalasulased tulid parlamendihoone juurde palvetama

Nagu teatas Telegrami kanal "Sputnik – lähivälismaa", tegid esimesest meeleavaldusest osavõtjad venevastaseid avaldusi ning teisest osavõtjad nõudsid kombelõtvuse propaganda keelustamist.

Seejärel, kui politsei oli Rustaveli prospekti liiklusele avanud, liikusid mõlemad meeleavaldused samaaegselt parlamendihoone eest. Kokkupõrgete ja provokatsioonide vältimiseks rivistusid korravalvurid mitme reana meeleavaldajate vahele. 

Venemaa Föderatsiooni Riigiduuma
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Teatatakse, et siseministri tagasiastumist nõudvas meeleavalduses osalesid peamiselt noored ja opositsioonierakonna Euroopalik Gruusia – Vabadusliikumine eestvedajad, teises aga peamiselt vanema põlvkonna esindajad ja õigeusu kiriku vaimulikud.

Pärast keskööd vaibus avalike sõnavõttude hoog märgatavalt ja kõlama jäi muusika. Esimesel meeleavaldusel vahendati inglise ansamblite The Beatles ja Queen teoseid, teisel loeti palveid ja süüdati küünlaid.

Miiting telekanali Rustavi 2 hoone ees

Veel üks meeleavaldus toimus Thbilisis 8. juuli õhtul kohaliku telekanali Rustavi 2 hoone ees. Pärast saatejuhi Giorgi Gabunia skandaalset sõnavõttu telekanali Rustavi 2 saates "Postscriptum", kus ta äärmiselt roppude sõnadega solvas Venemaa presidenti Vladimir Putinit ja tema surnud vanemaid, tulid grusiinid väljendama oma vastuseisu ajakirjaniku seisukohtadele ja tema väljendusviisile. 

Rustavi 2 hoone ees nõudis mitusada inimest Gabunia vallandamist ja muudatusi teleettevõtte juhtkonnas. Meeleavaldajad deklareerisid, et Gabunia töölt eemaldamine kaheks kuuks ei ole piisav ja et telekanali juhtkond üritab avalikkust eksitada.

Meeleavaldusest osavõtjad kuulutasid, et nad ei lähe enne laiali, kuni nende nõudmised täidetakse. Gabunia avalduse on hukka mõistnud Gruusia juhtkond ja organisatsioon "Ajakirjanduseetika Harta".

Sputnik Eesti on juba teatanud, et Gruusias toimuvad alates 20. juunist, mil Õigeusu parlamentidevahelise assamblee kongressile saabus Venemaa Riigiduuma saadik, Kommunistliku partei liige Sergei Gavrilov, massilised tänavarahutused ja meeleavaldused. Opositsioon süüdistab võime kodumaa reetmises, sest nad andsid parlamendis aukoha mehele, kes toetab Abhaasia ja Tshinvali (Lõuna-Osseetia) iseseisvust.

Russofoobia hind - alates 750 miljonist dollarist >>

20. juuni öösel kasvas protestimeeleavaldus parlamendihoone ees üle tänavarahutusteks. Meeleavaldajad püüdsid tungida parlamendihoone saali ning politseinikud lasid käiku pisargaasi ja kummikuulid. Tänavarahutustes sai vigastada 240 inimest, sealhulgas 80 politseinikku.

Sellest ajast ei ole meeleavaldused lõppenud. Muutunud on vaid nõudmised, kuna enamus algselt esitatutest on täidetud: parlamendi esimees Irakli Kobahidze astus tagasi, peaaegu kõik ööl vastu 21. juunit toimunud tänavarahutuste käigus vahi alla võetud on vabastatud ning võimud on nõustunud korraldama 2020. aasta valimised proportsionaalse valmissüsteemi alusel.

Putin keelas Vene lennufirmadel Gruusiasse lennata >>

Venemaa on venevastased avaldused ja meeleavalduste russofoobse iseloomu hukka mõistnud. Alates 8. juulist on peatatud otselennud Gruusiasse ja Gruusiast. Lisaks kaalub Riigiduuma Gruusia veini ja mineraalvee sisseveo peatamist Venemaale ning Gruusiasse tehtavate rahaülekannete keelustamist.

Teema:
Provokatsioonid Gruusias (15)

Samal teemal

Kreml on mures Thbilisis venemaalaste suhtes ilmnenud agressiivsuse pärast
Miks Vladimir Putin peatas lennuühenduse Gruusiaga — arvamus
Opositsiooni meeleavaldus Thbilisis kasvas üle tänavarahutusteks ja ähvardab riigipöördega
Putinit solvanud Gruusia telesaatejuhti oodatakse Venemaal - mis teda ähvardab
Tagid:
Vladimir Putin, Protestimeeleavaldus, Thbilisi, Gruusia

Peamised teemad