20:53 27. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Välisuudised
lühendatud link
66 0 0

Venemaa õhutõrje raketikompleksid S-400 "Triumf", mis kõigi ületavad näitajate poolest USA analooge, tugevdavad Türgi kaitsevõimet ja vähendavad riigi sõltuvust Ameerika Ühendriikidest, leiab sõjaline ekspert Juri Kotjonok.

TALLINN, 15. juuli — Sputnik. Eksperdi sõnul näitas Türgi mitteallumist USA väljapressimisele, ega loobunud Venemaaga sõlmitud lepingu täitmisest.

"Tehing on tõepoolest paljuski märgilise tähtsusega, sest Türgi on NATO liige, kuid otsustas omandada väljaspool allianssi toodetud relvastust," selgitas Juri Kotjonok intervjuus raadiole Sputnik.

Kotjonok märkis, et surve Türgile jätkub ning ei saa välistada, et Ankara võib suhetes Ameerika Ühendriikidega isegi mõningaid järeleandmisi teha. "Sellegipoolest ei muuda see peamist – tehing toimus, Türgi omandas S-400, mis on oma tehniliste näitajate poolest Ameerika analoogidest parem," ütles ta. 

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 12. juulil jõudsid Venemaalt Türgisse õhutõrjekomplekside S-400 esimesed komponendid.

Relvastus toodi kohale lennukitega ja pühapäeva, 14. juuli hommikul teatati juba viiest Venemaa transpordilennukist, mis maandusid Türgi Mürtedi lennuväebaasis (Ankara provintsis). Õhtuks lisandus veel kaks reisi.

Süsteemi S-400 "Triumf" tarned toimuvad 2017. aastal allkirjastatud Venemaa–Türgi lepingu alusel. USA võimud on korduvalt üritanud sundida Ankarat Venemaa õhutõrjesüsteemi ostmisest loobuma. Samal ajal ähvardas Washington otseste sanktsioonide kehtestamisega, kui Türgi "ookeanitaguseid ettekirjutusi" ignoreerima peaks.

Tagasiteed ei ole: USA sõjalised ambitsioonid võivad Euroopa hävitada >>

Vastuseks Ameerika ähvardustele süüdistas president Recep Tayyip Erdoğan USA-d "röövimises", lisades, et S-400 ost on juba otsustatud.

Samal teemal

India kommenteeris USA ähvardusi seoses S-400 ostuga Venemaalt
Türgi välisminister: S-400 õhutõrjerakettide ostu küsimus on otsustatud
Ekspert ennustas Türgi S-400 ostu võimaliku keeldumise tagajärgi
Türgi teatas, et Venemaa õhutõrjekompleksid S-400 on juba ostetud
Tagid:
sanktsioonid, USA, relvatarne, õhutõrjesüsteem, S-400 "Triumf", NATO, Türgi

Peamised teemad