16:30 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Välisuudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
9610

Pikka aega uskusid Lääne sõjalised eksperdid, et Ankara ei julge Washingtonile väljakutset heita. Viimaste päevade sündmused on aga enamiku nendest prognoosidest ümber lükanud - Türgi relvajõud said esimese partii Venemaa relvastust kätte.

TALLINN, 15. juuli — Sputnik. 2017. aastal sõlmis NATO liige Türgi Venemaaga õhutõrjekomplekside S-400 tarnelepingu. Mõistagi ei meeldinud see USA-le, kes ähvardas Ankarat sanktsioonide ja Põhja-Atlandi liidust väljaheitmisega, kui kokkulepe realiseeruma peaks. 

Зенитные ракетные комплексы С-400 Триумф
© Sputnik / Евгений Одиноков
Õhutõrjekompleksi S-400 "Triumf" transpordi-stardiseade 5P85

Paljud Lääne sõjalised eksperdid ja poliitilised vaatlejad uskusid, et Ankara ei julge Washingtonile väljakutset heita ja annab USAle ähvarduste kartuses järele.

Venemaa alustas S-400 tarneid Türki >>

Reedel, 12. juulil, avaldas aga Türgi kaitseministeerium fotod esimesest Venemaalt tarnitud S-400 partiist. Pühapäeval, 14. juulil postitas ka Vene kaitseministeerium internetti video relvade üleandmisest Türgile. 

Vene Föderatsiooni Kaitseministeeriumi poolses selgituses YouTube'i videole seisab , et tarne toimub vastavalt Türgi õhutõrjesüsteemi arendamise kokkulepetele, mis sõlmiti Venemaa ja Türgi riigipeade Vladimir Putini ja Recep Tayyip Erdogani vahel.

14. juuli hommikul teatati viiest transpordilennukist, mis maandusid Türgis Ankara provintsis Mürtedi lennuväebaasis. Õhtul teatas RIA Novosti viitega Türgi kaitseministeeriumile veel kahest lennukist, mis toimetasid riiki S-400 komponente.

Lepingu summa on 2,5 miljardit dollarit, millest osa maksab Ankara kohe ja ülejäänu Venemaalt saadud laenu abil.

Türgi teatas, et Venemaa õhutõrjekompleksid S-400 on juba ostetud >>

Muid kommentaare sõjatehnika tarne kohta Venemaa juhtkonnalt ei järgnenud. Kreml on näidanud, et täitis lepingu omapoolsed kohustused. Jutud on räägitud, nüüd on tegudeks aeg - S-400 komplekteerimiseks ja ettevalmistamiseks ning Türgi õhutõrjesüsteemi liitumiseks.

Erdogan kinnitab, et NATO on sellest vaid tugevamaks muutunud

NATO peaks olema õnnelik, et Türgi Venemaalt S-400 seniitraketisüsteemid omandas, sest Türgi ja seega ka kogu NATO muutuvad seeläbi vaid tugevamaks, kommenteeris toimunut Türgi president Recep Tayyip Erdogan.

"Meie regioonis on Türgi NATO kõige võimsam tugi. Ta on ka üks kahest või kolmest riigist peale Ameerika Ühendriike, kes hoolikalt oma liikmemakse tasuvad. Ja kui selline kohusetundlik riik nagu Türgi, olles omandanud S-400, muutub oma julgeolekuvaldkonnas tugevamaks, kes siis seeläbi samuti jõudu kogub? Mõistagi ka kogu ülejäänud allianss," kinnitas Erdogan Türgi meediale. Tema sõnu viitega telekanalile Haberturk tsiteerib RIA Novosti.

NATO riikide vahele on juba kiil löödud

Ankara varustamine õhutõrje raketisüsteemidega S-400 näitab Vladimir Putini poliitika triumfi ja võib viia Türgi lahkumiseni NATOst. Kiil on juba löödud, ütles Saksa politoloogiaprofessor Thomas Eger.

Eger leiab, et Türgi keeldumine Ameerika Ühendriikide "soovituste järgimisest" loob uue reaalsuse, kus Washington on sunnitud Türgi vastu sanktsioonid kehtestama. Artiklis kirjutab ta, et Donald Trump võib Türgi-vastaste piirangute kehtestamist vaid edasi lükata, kuid juriidiliselt ta neist loobuda ei saa.

Tagasiteed ei ole: USA sõjalised ambitsioonid võivad Euroopa hävitada >>

Politoloogi sõnul oleks olukord, "kus Türgi liidust lahkuda otsustab, NATOle mõru geostrateegiline kaotus." Lõpuks sõltub kõik sellest, kelles leiab Türgi liider Recep Tayyip Erdogan oma "poliitilise ellujäämise" kõige kindlama garandi– kas Moskvas või Washingtonis. Kokkuvõtteks avaldab Saksamaa politoloog kahetsust, et olukorras, kus Türgi omandas Venemaalt S-400, jäi Euroopa Liit kaotajaks.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

Sõda S-400 pärast: USA esitas Türgile uued ähvardused
USA senat: Türgi peab tegema Venemaa ja Lääne vahel valiku
Venemaa C-400 hoiab Türgi taeva Ameerika hävitajatest puhtana
Ekspert ennustas Türgi S-400 ostu võimaliku keeldumise tagajärgi
Tagid:
EL, USA, Erdogan, Venemaa, relvatarne, Türgi, S-400 "Triumf"

Peamised teemad