11:41 08. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
NATO idarindel (273)
62 0 0

Värske arvamusuuringu kohaselt on Soomes Põhja-Atlandi liiduga liitumise pooldajad endiselt vähemuses.

TALLINN, 20. juuli - Sputnik. Soome väljaannete Maaseudun Tulevaisuus, Verkkouutiset ja Hufvudstadsbladet värske uuring andis aimu, kuidas Soome elanikkond suhtub nende riigi ühinemisesse NATOga.

Kõige negatiivsemalt on Soome NATO-liikmelisuse suhtes meelestatud "Vasakliidu" toetajad - 69% neist oli küsitluse kohaselt selle idee vastu. Üldiselt on negatiivne suhtumine NATOsse levinum keskharidusega, vasakpoolsete vaadetega ja madala sissetulekuga soomlaste seas.

Soome NATOga liitumise toetajad on endiselt vähemuses - vaid 26% vastanutest toetab seda ideed. Kõige rohkem on liitumisega pooldajaid Koonderakonna toetajate hulgas - 57%. Üldiselt suhtuvad kõige soodsamalt Soome liitumise ideesse kõrgharidusega, parempoolsete vaadetega ja akadeemilises keskkonnas kogemusi omavad inimesed.

SOOMLASTE SUHTUMINE NATOga LIITUMISSE
toetavad vastu raske vastata
26% 51% 23%

Uuringu viis juuni alguses läbi uuringufirma Kantar TNS, selles osales 1106 inimest vanuses 15–74 aastat.

Neutraalsus on stabiilsuse tagatis

Soomlaste hulgas on toetus riigi liitumisele NATOga traditsiooniliselt madal. 2017. aastal läbi viidud sarnase küsitluse tulemustest selgus, et vaid 22% vastanutest suhtus NATO liikmelisusesse positiivselt.

Sputnik Eesti on varem kirjutanud, et Soome ja Rootsi ei ole NATO liikmed, kuid need riigid on alliansiga sõlminud koostöölepingud. Kokkulepped ei sisalda kohustust osutada sõjalist abi, mis on vajalik NATOga liitumisel, ning hõlmab valdkondi, kus riigid juba koostööd teevad: sõjaline väljaõpe, teabe ja luureandmete vahetus.

Johan Bäckman
© Фото : из личного архива Йохана Бекмана

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul tervitab Venemaa Rootsi ja Soome sõjaliste liitudega mitteühinemise poliitikat. Ta lisas, et see tagab stabiilsuse Euroopas ja Baltikumis. Venemaa kaitseminister Sergei Šoigu märkis siiski, et NATO jätkuvad katsed tõmmata need riigid oma struktuuridesse tekitavad Moskvas muret.

Viimastel aastatel on Läänemere piirkonnas täheldatav NATO väegrupeeringu enneolematut tugevdamist. Allianss seletab oma militaristlikke algatusi vajadusega heidutada väidetavalt Venemaast lähtuvaid ohte. Moskva omakorda on korduvalt kinnitanud, et nad ei ole huvitatud vastasseisu laienemisest NATOga ja rõhutanud, et Venemaa ei ründa kunagi ühtegi alliansi riiki.

Venemaa välisministri Sergei Lavrovi sõnul on NATO hästi teadlik, et Venemaal ei ole kavas kedagi rünnata ja müüti Venemaa ohust kasutatakse selleks, et õigustada sõjalise kohaloleku suurendamist Venemaa piiridel.

Teema:
NATO idarindel (273)

Samal teemal

NATO idarindel
Tagid:
Venemaa, poliitika, Soome, NATO

Peamised teemad