23:57 09. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Välisuudised
lühendatud link
190 0 0

RIA Novosti käsutuses on Ukraina julgeolekuteenistuse dokument Mariupoli lennujaamas asuvast Aasovi pataljoni salajasest vanglast.

TALLINN, 20. juuli — Sputnik. Käesoleva aasta märtsis esitas endine SBU ohvitser Vassili Prozorov Moskvas toimunud pressikonverentsil fotosid, mis tõestasid mitteametliku vangla olemasolu Mariupolis. Tema sõnul loodi see ühes lennujaama terminalidest ja ainuüksi 2014-nda aasta suvel-sügisel käis sealt läbi üle 300 inimese. Kaks inimest surid sel ajal, ütles Prozorov.

Здание тюрьмы на территории аэропорта в Мариуполе
© Фото : предоставлено Василием Прозоровым
Mitteametlik vangla Mariupoli lennujaamas

RIA Novosti viis läbi oma uurimise, mille käigus ta suhtles vangide ja vangla töötajatega. Vangla olemasolu tõendavaid kirjalikke materjale ning neid täiendavaid videomaterjale ja nii Ukraina kui ka iseseisvunud DNR-i ametiisikute poolt väljastatud arstitõendid avaldas agentuur vahetult enne pressikonverentsi, dokumentide esimene osa on siin.

Сотрудник тюрьмы на территории аэропорта в Мариуполе
© Фото : предоставлено Василием Прозоровым
Mariupoli salajase vangla töötaja

Teises osas avaldas RIA Novosti tõendi, mille on väljastanud SBU ohvitser alampolkovnik Sergei Stetsenko Mariupolist. Selgub, et S. Stetsenko on julgeolekuteenistuse vanemametnik ning eriti tähtsate asjade uurija 5-nda peavalitsuse 3-nda osakonna vastuluures.

Dokumendist nähtub, et vangla eksisteeris vähemalt kuni 2018. aasta novembrini, samal ajal kui eriteenistus tegi kõik selleks, et vältida teabe lekkimist. Samal ajal puuduvad faktid, mis viitaksid sellele, et vangla oleks oma tegevuse lõpetanud.

Старший оперуполномоченный военной контрразведки СБУ подполковник Сергей Стеценко, куратор Рено
© Sputnik /
SBU ohvitser alampolkovnik Sergei Stetsenko

Niisiis teatas Stetsenko 1. novembri 2018. aastal ametivõimudele edastatud õiendis kontaktidest "agent Reno'ga". Nimetatud agent olevat edastanud teavet meeleoludest Ukraina relvajõududes.

Arvatavasti selles majas tegutses LKA vangla, Antaviliai, 2009. a.
© AP Photo / Mindaugas Kulbis

Kohalik elanik Ljudmila Momot olevat pöördunud agent Reno poole palvega teada saada, milline on tema poja Igor (sündinud 1990) saatus, kes olevat jäänud kadunuks 3. oktoobril 2018.

L. Momot olevat rääkinud Reno'le, et nädal pärast Igori kadumist tulnud tema juurde tundmatuks jäänud inimene ja ütelnud, et tema poeg olevat lennujaamas, kuid kolme tuhande dollari eest on võimalik korraldada tema vabastamine.

Pensionäril ei olnud sellist raha ja ta küsis Reno'lt abi, sest ta oli "kõrgeim sõjaväelane".

Stetsenko lubas omakorda Reno'le, et ta uuriks olukorda, käskides "ära hoida kinnipeetavate kinnipidamiskoha kohta igasuguse teabe lekkimine ja veenda L. Momotit, et lennujaamas ei ole mingit vanglat".

Бывший заключенный мариупольского аэропорта Павел Каракосов
© Sputnik /
Endne vang Pavel Karakossov

Uurimise teine ​​osa on ka endise Mariupoli vangi lugu. Pavel Karakossov, keda oli piinatud ning kes oli üle elanud mahalaskmise imitatsiooni lennujaama vanglas, ütles, et vanglas surnud olid maetud ilma nimedeta, kuid nummerdatult.

Tema sõnul võib Mariupolis, sealhulgas vangla lähedal, olla ohvrite massihaudu.

Samal teemal

Moskva süüdistas USA-d inimkatsetes Gruusias
Ukrainas avati noorte enesetaputerroristide kool
Chiesa: Euroopa püüab kokku sobitada natsismi ja demokraatiat

Peamised teemad