00:01 10. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0867
  • RUB80.6900
Välisuudised
lühendatud link
62 0 0

Venemaa senaatorid Aleksei Puškov ja Oleg Morozov kommenteerisid Briti meedias avaldatud väiteid Moskva seotusest tankeri Stena Impero kinnipidamisega Iraani poolt.

TALLINN, 21. juuli - Sputnik. Venemaal vastati Londoni järjekordsele spekulatsioonile "Vene jälje" kohta seoses Briti laevaomaniku Northern Marine Management naftatankeri Stena Impero kinnipidamisega.

Putin isiklikult käskis

Väljaanne Sunday Mirror teatab oma allikatele viidates, et Ühendkuningriigi luureteenistus MI-6 ja Valitsuse kommunikatsioonikeskus (GCHQ) uurivad versiooni, et Venemaa võib mingil moel olla seotud Iraani islamirevolutsiooni valvurite poolt naftatankeri kinnipidamisega. 

Ajalehe sõnul on "alust arvata", et Briti tanker võis sattuda Iraani vetesse valede GPS-koordinaatide tõttu, mida Iraani luure võis väidetavalt "Venemaa spionaažitehnoloogia" abil laevale saata.

Sunday Mirrori allikas Ühendkuningriigi kaitseministeeriumis teatas, et fregatt Montrose suundus Stena Imperole appi, kuid jäi kõigest kümme minutit hiljaks, sest varem Omaani territoriaalvetes olnud tanker "suunati" juba Iraani vetesse.

Sunday Mirror kirjutas, et Venemaa sai tankeri kinnipidamises osaleda ainult Venemaa presidendi Vladimir Putini isiklikul heakskiidul.

Uduse Albioni haiglased võltsingud

Briti eriteenistuste versiooni kommenteeris Venemaa Föderatsiooninõukogu infopoliitika ja meediaga suhete komisjoni esimees Aleksei Puškov oma sotsiaalvõrgustiku lehel. 

Председатель комиссии Совета Федерации РФ по информационной политике и взаимодействию со средствами массовой информации Алексей Пушков
© Sputnik / Владимир Трефилов
Venemaa Föderatsiooninõukogu infopoliitika ja meediaga suhete komisjoni esimees Aleksei Puškov.

Tema sõnul väitis Londonis varem kaua aega, et Venemaa pani toime "agressiooniakti", pidades Kertši väinas kinni Ukraina laevad, kuigi see oli Porošenko provokatsioon.

Teine Venemaa senaator, Föderatsiooninõukogu väliskomisjoni liige, Oleg Morozov ütles Sunday Mirroris avaldatut kommenteerides RIA Novosti'le, et Ameerika Ühendriigid ja Ühendkuningriik on leiutanud "järjekordse jama" Venemaa väidetava osalemise kohta tankeri kinnipidamises Iraani poolt, et suurendada enda kohalolekut piirkonnas, ja kõik see sarnaneb väga paranoiaga. 

Олег Морозов - сенатор, член Комитета Совета Федерации по международным делам
© Sputnik / Владимир Федоренко
Oleg Morozov - Venemaa Föderatsiooni Föderatsiooni Nõukogu rahvusvaheliste suhete komisjoni liige.

"Võib välja mõelda mida iganes, sealhulgas loo "vale GPS-i kohta", kuid seejuures peaks alati küsima, milleks peaks Venemaal olema vaja selles maailma piirkonnas kunstlikult pingeid tekitada?

Pigem vastupidi: mõelda välja järjekordne jama Venemaa ohust ja relvastuda - selline on just kollektiivse Läänemaailma kaasaegne strateegia," ütles Morozov.

Tankeri pardal on ka venelasi

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 20. juulil pidasid Islamirevolutsiooni valvurite mereväelased Hormuze väinas kinni Briti laevaomanikule Northern Marine Managementile kuuluva tankeri Stena Impero ja saatsid selle Bandari Abbase sadamasse. Teheran teatas, et tanker peeti kinni kokkupõrke tõttu Iraani kalalaevaga ja tema meeskonna merehätta jätmise tõttu. 

Stena Impero pardal on 23 inimest: kolm venelast, ülejäänud on Läti, Filipiinide ja India kodanikud.

Ühendkuningriik ja mitmed riigid on juba avaldanud Iraanile protesti ja nõudnud tankeri viivitamatut vabastamist. Ameerika Ühendriigid teatasid omakorda "Lähis-Ida laevaliikluse ohutuse tagamiseks" sõjalise operatsiooni "Valvur" ("Sentinel" – toim.) ettevalmistamise alustamisest. 

Sõjandusekspert: USA ja Iraani vaheline konflikt ei kasva sõjaks >>

Riigiduuma rahvusvaheliste asjade komisjoni aseesimees Aleksei Tšepa ütles seoses tankeriga Stena Impero toimunud vahejuhtumiga, et Venemaa kaitseb kinnipeetud laeval olevate venelaste huve ja astub samme nende vabastamiseks. Parlamendiliikme sõnul oli olukord kinnipeetud tankeriga USA poolt jätkuks pingete õhutamisel Iraani ümber.

Samal teemal

Ekspert selgitas, miks nafta hind kõigub
Lähis-Ida ja naftabumerang
Iraan ei oota enam, kuni EL USA sanktsioonide ületamiseks oma mehhanismi loob
Iraan tunnistas USA keskväejuhatuse terrorirühmituseks
Tagid:
Oleg Morozov, Aleksei Puškov, Venemaa, kinnipidamine, Hormuz, tanker, Ühendkuningriik, Iraan

Peamised teemad