19:37 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
Ukraina Ülemraada valimised (6)
49 0 0

Pärast peaaegu poolte protokollide töötlemist juhib Ukraina parlamendivalimistel suure eduga võimuloleva riigi presidendi Volodõmõr Zelenskõi erakond "Rahva teener".

TALLINN, 22. juuli — Sputnik. Ukraina parlamendivalimiste hääletusprotokollide töötlemine veel kestab, kuid juba on selge, et enamik valijaid eelistas parteid "Rahva teener", mille üks asutajatest oli praegune president Volodõmõr Zelenskõi. 

Zelenskõi erakond "Rahva teener" on saanud 42,34% häältest ja juhib Ukraina Keskvalimiskomisjoni andmetel jätkuvalt suure eduga konkurentide ees pärast 45% protokollide töötlemist.

Teisel kohal on Juri Boiko erakond "Opositsiooniline platvorm – elu eest", tulemusega 12,81%. Endise presidendi Petro Porošenko erakond "Euroopa solidaarsus" on saanud 8,68% häältest.

5%-lise valimiskünnise ületab ka endise peaministri Julia Tõmošenko "Batkivštšina" erakond (8,07%) ja muusik Svjatoslav Vakartšuki "Golos" (6,4%).

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Zelenskõi teatas pärast vahetulemuste avaldamist, et "Rahva teenri" võit teeb tema seadusandlike algatuste ellurakendamise võimalikuks. Eelkõige lubas ta nimetada Ukraina uue peaprokuröri ning võtta vastu presidendi tagandamist võimaldava seaduse.

Zelenskile pole vaja "aega anda": Ukrainal pole seda enam >>

Teiste võimu prioriteetide hulgas nimetas Zelenskõi sõda Donbassis, vangide tagasipöördumist ja võitlust korruptsiooniga. 

Избиратели у посольства Украины в Таллинне
© Sputnik / Вадим Анцупов
Valijad Ukraina saatkonna juures Tallinnas.

Ukraina president kommenteeris ka teiste erakondade valimistulemusi.

Ukraina ennetähtaegsed valimised toimusid pühapäeval, 21. juulil. Ukraina Keskvalimiskomisjoni esialgsete andmete kohaselt hääletas neil üle 14,5 miljoni ukrainlase. Seejuures tasub märkida, et hääletamist ei toimunud Donbassi territooriumil, mida Kiiev ei kontrolli ja Venemaal. Venemaa Föderatsiooni alalise esindaja OSCEs hinnangul ei saanud valimistel osaleda 7-10 miljonit ukrainlast.

Ukraina valimised: kuhu "rahva teener" Zelenski riigi suunab >>

Tallinnas said Ukraina kodanikud  hääletada Ukraina saatkonnas moodustatud valimisjaoskonnas. Sputniku Eesti korrespondent selgitas välja, et paljud saatkonda valima tulnud ukrainlased pooldavad valitsuse koosseisu uuendamist ja relvarahu Donbassis.

Samal ajal jagunesid valimatulnute arvamused suhete kohata Venemaaga üldiselt kaheks - lisaks neile, kes peavad õigeks istuda läbirääkimiste laua taha, oli ka neid, kelle arvates on Moskvaga võimalik asju ajada ainult väga pragmaatiliselt.

Ukraina ametlikud valimistulemused peaks Keskvalimiskomisjon avalikustama 5. augustiks (kaasa arvatud).

Teema:
Ukraina Ülemraada valimised (6)

Samal teemal

Maailmapanga hinnang Ukraina vaesusele: "Sünge tulevik"
Ukraina eksperiment peab tõestama riigi olemasolu või puudumist
Zelenskõi hindas vene keele tulevikku Donbassis
Zelenskõi kantselei teatas uuest telefonivestlusest Putiniga
Zelenskõi on Putini ukaasi tõttu nii nördinud kui ka kurb
Tagid:
Volodõmõr Zelenskõi, valimised, üldvalimised, Ukraina

Peamised teemad