11:43 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
Õigus emakeelsele haridusele (31)
93 0 0

Venemaa välisminister Sergei Lavrov arutas OSCE vähemusrahvuste ülemvoliniku Lamberto Zannieriga venekeelse elanikkonna seisundit Ukrainas ja Baltimaades.

TALLINN, 24. juuli — Sputnik. Venemaa välisminister Sergei Lavrov pidas OSCE vähemusrahvuste ülemvoliniku Lamberto Zannieriga kohtumise, mille käigus juhtis tähelepanu Ukraina ja Baltimaade venekeelsete vähemuste probleemidele, teatatakse Venemaa välisministeeriumi veebilehel, vahendab Sputnik Latvija.

Встреча глав МИД РФ и Финляндии С. Лаврова и Т. Сойни
© Sputnik / Виталий Белоусов
Venemaa välisminister Sergei Lavrov

Venemaa minister juhtis tähelepanu Baltimaade venekeelse rahvusvähemuse ja Ukraina venekeelse elanikkonna pidevalt halvenevale seisukorrale, sealhulgas seoses skandaalse haridusseaduse ja ukraina keele riigikeelena toimimise seadusega.

Lavrov ja Zannier arutasid ka Läti ja Eesti massilise kodakondsusetusega ning mittekodanike puhul terve spektri poliitiliste, sotsiaalsete ja majanduslike õiguste puudumisega seotud küsimusi.

Ламберто Заньер - генеральный секретарь ОБСЕ
© AP Photo / Ivan Sekretarev
OSCE vähemusrahvuste ülemvolinik Lamberto Zannier

Lavrov rõhutas kohtumise käigus rahvusvähemuste õiguste kaitsmise tähtsust ja kinnitas Zannierile, et Venemaa on valmis konstruktiivseks ja depolitiseeritud dialoogiks OSCE ülemvolinikuga ja kõigi antud küsimuses asjaosaliste riikidega.

Märtsis väisas volinik Lätit ja pidas ühiskondlike organisatsioonide esindajatega terve hulga kohtumisi, mis olid pühendatud koolihariduse läti keelele ülemineku küsimustele.

Eurovolinik tutvus inglise keeles Ülelätilise Lastevanemate Kogu resolutsiooniga, kus on selgelt väljendatud vene koolides õpivate laste vanemate tahe nõudmisega säilitada Lätis nende emakeelne haridus.

Nagu hiljem ütles Seimi saadik Igor Pimenov, mõistis Zannier hukka koolide üleviimise läti keelele "tegelikult ilma koolilaste vanematega nõu pidamata". Oma visiidi tulemusena teatas Zannier, et Läti hülgab väljakujunenud kakskeelse hariduse mudeli, mis on hästi täitnud oma ülesandeid.

Seoses Ukraina seadusega ukraina keele kinnistamisest riigikeelena, mis sai Petro Porošenko poolt maikuus allkirjastatud, väitis Zannier, et OSCE jätkab selles küsimuses tööd Ukraina uue parlamendiga.

Ta rõhutas, et riigikeel etendab ühiskonna sidususes ja lõimumises olulist rolli, kuid samal ajal peab vähemusrahvustele jääma võimalus kasutada oma emakeelt.

Teema:
Õigus emakeelsele haridusele (31)

Samal teemal

Eesti otsib võimalusi venekeelse elanikkonna integreerimiseks
Kas venekeelse hariduse küsimus ajab Eesti valitsuskoalitsiooni lõhki
Tallinna linnapea astus välja venekeelse hariduse kaitseks
Tagid:
OSCE, Sergei Lavrov, Eesti, haridus, venekeelne, Läti

Peamised teemad