06:11 08. Aprill 2020
Kuula otse
  • USD1.0885
  • RUB82.5675
Välisuudised
lühendatud link
5310

Üle kuue kuu on Ameerika Ühendriikidel taas täieõiguslik kaitseminister - Mark Esper, kes juhtis ametkonda kohustetäitjana alates juuni lõpust.

TALLINN, 24. juuli — Sputnik. Pentagoni uus juht Mark Esper on lubanud, et USA armee jääb endiselt "kõige võitlusvõimelisemaks ja surmavaks" sõjaliseks jõuks, mida Ameerika rahvas väärib.

Esper asus ametisse 23. juulil ametivande andmisega Valges Majas president Donald Trumpi juuresolekul. Enne seda kinnitas tema kandidatuuri Senat.

Valge maja pressiteenistus avaldas vande andmise Twitteris

​Esperist sai USA 27. kaitseminister.

Pentagon sai uue "peremehe" pärast rohkem kui kuue kuu pikkust vaheaega, mis tekkis pärast James Mattise tagasiastumist detsembris 2018. Pärast teda juhtis ametkonda kohusetäitjana Patrick Shanahan ja juuni lõpust oli sellel ametikohal Mark Esper.

Pentagoni uus juht märkis Twitteris, et "üheskoos jääme me kõige võitlusvõimelisemaks ja surmavaks sõjaliseks jõuks", mida Ameerika rahvas ootab ja väärib. 

​Esper teenis USA sõjaväes aastatel 1986–2007, osales 1991. aasta Pärsia lahe sõjategevuses 101. õhudessantdiviisi koosseisus. Pärast erruminekut kolonelleitnandina töötas Esper eraettevõtluses, sealhulgas kaitsetööstuse ettevõtetes.

2017. aasta novembris kinnitas Senat ta Pentagoni struktuuri kuuluva maavägede ministri ametikohale.

Pentagoni kaval plaan: kulutusi rohkem, läbipaistvust vähem >>

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Pentagoni endine juht James Mattis teatas president Donald Trumpile eelmise aasta detsembris oma tagasiastumisest aegsasti ette, et too saaks leida uueks kaitseministriks inimese, kelle seisukohad oleksid tema omadele lähedasemad. 

Kuulujutud Pentagoni juhi võimaliku tagasiastumise kohta olid ringi liikunud juba pikemat aega, sest Trumpi ja Mattise seisukohad peamistes välispoliitika ja kaitseküsimustes olid väga erinevad.

Sõjalise eksperdi Aleksandr Hrolenko sõnul peeti hüüdnimesid "Mad Dog" (Hull Krants)  ja "Warrior Monk" (Sõjamunk) kandvat Mattist avalikuks pistrikuks ja teiste maailma riikide suhtes äärmiselt karmi poliitika pooldajaks. Tema arvates oli USA kaitseministri tagasiastumine kontseptuaalne ja võis tähendada muutust Washingtoni sõjalis-poliitilises kursis.

Samal teemal

Mattis: NATO ei keeldu kunagi suhete parandamisest Venemaaga
Pentagon ei vastanud Šoigu ettepanekule arutada erimeelsusi
Pentagon töötab välja Venemaale "varjatud invasiooni" strateegiat
Teiste arvelt: Pentagon suurendab oma kohalolekut Poolas
Tagid:
pistrik, James Mattis, kaitseminister, USA

Peamised teemad