11:57 05. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
90 0 0

Ametlik Riia on "Ukraina territoriaalse terviklikkuse" nimel sulgenud Läti elanikele juurdepääsu infoportaalile Baltnews.lv.

TALLINN, 24. juuli — Sputnik. Balti riikide võimud hämmastavad jätkuvalt maailma oma nägemusega ajakirjandusvabadusest - seekord Lätis, kus suleti kohalik portaal Baltnews.

Министерство иностранных дел Латвии
© Flickr / Guillaume Speurt
Läti välisministeerium

Telegram-kanali Sputnik Lähivälismaa teatel seletas Läti välisministeerium teabeagentuur Baltnews võrgulehe blokeerimist "Ukraina territoriaalse terviklikkuse ohustamise ning tema iseseisvuse ja suveräänsuse õõnestamisega", mistõttu see kuulub EL sanktsioonide alla. Seejuures ähvardatakse portaali ajakirjanikke kriminaalvastutusega.

"Selline sõnavabadus siis," teeb Telegram-kanal Sputnik Lähivälismaa kokkuvõtte.

Balti riikide võimud ei püüa mitte esimest korda "suud sulgeda" meediakanalitel, mis edastavad peavoolust erinevaid seisukohti. Reeglina rünnatakse Venemaaga seotud meediaväljaandeid, millele Balti riikides sõnavabaduse põhimõte ei laiene.

Pressivabadus lõpeb ülalt tulnud signaali peale

RIA Novosti avaldas sõnumi, mis laekus võrgulehe Baltnews.lv administraatorile Läti ülikooli matemaatika ja informaatika instituudis, mis täidab riigis domeeniadministraatori ülesandeid. E-kirja oli allkirjastanud NIC võrgulahenduste osakonna domeeniregistri administraator Ilze Bieber.

"Läti Vabariigi välisministeerium (edaspidi - ministeerium), mis on Euroopa Liidu (EL) 17. märtsi 2014. aasta reglemendi nr 269/2014 (edaspidi "reglement") kohaselt pädev asutus, teatas domeeni .lv kõrgema registripidaja NIC.LV-le piiravate meetmete rakendamisest baltnews.lv suhtes seoses tema poolt Ukraina suveräänsust ohustava ja tema sõltumatust ja territoriaalset terviklikkust õõnestava tegevusega ning et domeeninime registreerimine kujutab endast reglemendi sätete rikkumist ja seega nendes rikkumistes süüdiolevaid isikuid võidakse võtta vastutusele vastavalt Läti Vabariigi kriminaalkoodeksi sätetele," öeldakse selles.

Teatises mainitakse samuti, et "NIC.LV peatas domeeninime baltnews.lv ja blokeeris 24. juulil 2019 selle tehnilise baasi". Biebere kinnitas RIA Novosti'le, et registripidaja sai vastava kirja Läti valitsuselt.

"Loomulikult oli kiri, muidugi," ütles ta. Miks see nõue ilmus alles nüüd, registripidajal ei tea. "Selle seaduse kohaselt võib domeeni blokeerida igal ajal," märkis ta. Moskvast ei avane võrguleht baltnews.lv samuti.

Riia püüab kõigest väest

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, kuidas sealsamas Lätis keelati 2019. aasta jaanuaris kolmeks kuuks telekanali Rossia-RTR levitamine. Oktoobris 2018 ei lubatud riiki portaali NewsBalt peatoimetaja Andrei Võpolzovi ja ta kuulutati persona non grata'ks.

Venemaa välisministeeriumi ametlik esindaja Maria Zahharova
© Sputnik / Илья Питалев

2018. aasta juulis pidas Läti julgeolekupolitsei kinni Sputnik Latvia peatoimetaja Valentina Rožentsova "vestluseks". Sputnikule osutatakse Lätis üldse kõrgendatud tähelepanu, mis piirneb juba foobiaga. Juba varsti pärast Sputnik Latvia tegevuse alustamist jätsid sealsed võimud ta ilma rahvuslikust domeenist "lv".

2018. aasta aprillis soovitas kohalik elektroonilise meedia nõukogu avalik-õiguslikel meediakanalitel mitte kasutada oma töös Sputniku fotosid. Sputniku ajakirjanike akrediteerimisest keeldumine on juba ammu saanud Läti riigiametnikele kurvaks normiks.

Jaanuaris 2018 peeti Riias kinni Venemaa telejaama TVC produtsent Anatoli Kurlajev ja tema abikaasa, Venemaa ajakirjanik Olga Kurlajeva, kes kanti kohalike võimude "musta nimekirja".

Ega Vilniuski maha jää

Võistlust Balti riikide halvima sõnavabaduse olukorraga riigi nimetusele juhivad kindlalt Leedu võimud. 12. juulil 2019 andis Vilniuse ringkonna halduskohus Rahvuslikule ringhäälingu- ja televisiooni järelevalve komisjonile (LRTK) loa blokeerida portaal Sputnik Lietuva.

Üleskutseid blokeerida juurdepääs Sputnik Lietuvale on tehtud ka varem. Vaenulikkuse kulminatsiooniks Venemaa ajakirjanduse suhtes oli mai lõpus Sputnik Lietuva peatoimetaja Marat Kasemi kinnipidamine otse Vilniuse lennujaama seinte vahel. Pärast läbiotsimist ja ülekuulamist anti Läti kodanik Kasemile kätte määrus, mis keelas tal sissepääsu Leedusse viieks aastaks.

Lisaks lülitatakse välja või blokeeritakse Leedus erinevatel ettekäänetel regulaarselt selliste Venemaa telekanalite edastamine nagu RTR ja TVC. Ka Komsomolskaja Pravda ei olnud Vilniusele meelepärane – väljaande erikorrespondent Galina Sapožnikova kuulutati "riigile julgeolekuohtu kujutavaks isikuks".

Tallinn hoiab esialgu "taset"

Eesti ametnikud on seni suutnud säilitada endise Nõukogude Liidu territooriumi kõige häirimatuma riigi mainet ja mitte laskuda ebamugavate meediakanalite otsese keeluni.

Kuigi nende töö Eestis on igal võimalikul viisil piiratud "vene propagandale vastutegevuse" ettekäändega ning "meie ja teie vabaduse" aastatel likvideeriti peaaegu täielikult venekeelne trükiajakirjandus riigis, isegi see, mis järgis peavoolu ja võimude tõekspidamisi.

Harvad pole ka juhud, mil Eestisse saabuvaid vene ajakirjanikke on piirilt tagasi pööratud. Riigiametnikele on isegi antud juhised, mis "soovitavad" tungivalt Venemaa "propagandaväljaannetega" mitte suhelda. Lisaks tõstetakse Eestis regulaarselt ka Venemaa telekanalite leviku piiramise ja Interneti tsenseerimise küsimust.

Viimase näitena võib tuua Eesti kaitseväe ametlikus ajakirjas Sõdur avaldatud materjali, mis väljendas rahulolematust selle üle, kuidas Venemaa ajalehed, eriti kurikuulus Sputnik, kajastavad Eesti kaitseväe ja nende NATO liitlaste tegevust.

Tähelepanuväärne on see, et ajakiri Sõdur ei viidanud ühelegi juhtumile, kus Eesti kaitseväest saadud teavet oleks kajastatud eksitavalt või moonutatult ja heitis Sputnik Eestile ette vaid "provokatiivseid pealkirju", toomata seejuures ainsatki konkreetset näidet.

Venemaa välisministeerium on veendunud, et kõik see räägib selgelt Balti riikide kooskõlastatud joonest Venemaa meedia suhtes. Venemaa välisministeerium märkis, et Balti riikides täheldatavad meedia ahistamise juhtumid "näitavad selgelt, kui demagoogilised on tegelikkuses Vilniuse, Riia ja Tallinna avaldused oma vankumatusest demokraatia ja sõnavabaduse põhimõtetele".

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

Meedialahingud
Tagid:
poliitika, meedialahingud, Baltnews, Läti, sõnavabadus

Peamised teemad