18:57 13. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1329
  • RUB80.1470
Välisuudised
lühendatud link
5310

Läti presidendi nõunik pidas nõukogude monumentidele spetsiaalsete lisatahvlite paigaldamist "riigi julgeoleku" küsimuseks.

TALLINN, 25. juuli - Sputnik. Läti presidendi koosseisuväline nõunik ajaloolise mälu küsimuses Jurgis Klotinš kutsus üles paigaldama kõikidele nõukogude monumentide juurde "ajaloolist tõde" tutvustavad tahvlid.

Läti väljaandele Latvijas avīze antud intervjuus tutvustas presidendi nõunik oma algatuse üksikasju. Tema sõnul peaksid nõukogude mälestiste juures olema selgitavad tahvlid selle kohta, et aastaid 1941-1945 ei saa nimetada kangelaslikeks.

Klotinši arvates tuleks selle asemel rõhutada konkreetset kuupäeva - 23. augustit 1939 (Molotov-Ribbentropi paktina tuntud NSV Liidu ja Saksamaa vahelise lepingu ja selle salajase lisaprotokolli allkirjastamise päev).

Klotinš on veendunud, et sel viisil on võimalik tugevdada võitlust Kremli "propagandaga", mida ta kasutab "oma huvides" Läti vene kogukonna mobiliseerimiseks enne 9. maid.

Eestis on "tõde" juba lisatud

Kui Lätis alles arutatakse ettepanekuid nõukogude monumentide varustamiseks "tõe" tahvlitega, siis Eestis viiakse selliseid algatusi ellu ilma igasuguse aruteluta. Nii näiteks tehti kõige venepärasemas Eesti linnas - Narvas. 

Обелиск павшим в боях за свободу и независимость нашей Родины в Великой Отечественной войне
© Sputnik / Александр Дорофеев
Vabastajate obelisk Narvas

Teadaolevalt seisab kahe sammu kaugusel Eestist Venemaale viivast Narva piiripunktist obelisk. Sellel on aastaarvud 1941–1945 ja sõnad: "Igavene au kangelastele, kes langesid meie kodumaa vabaduse ja iseseisvuse eest Suure Isamaasõja lahingutes" ja mälestusmärgi kõrval on kolmes keeles tahvel "tõega".

Табличка у советского обелиска в Нарве
© Sputnik / Александр Дорофеев
Tahvel nõukogude obeliski juures Narvas

Tahvlile kantud tekstist selgub, et mingit Eesti fašistidest vabastamist väidetavalt ei toimunud ja "tegelikult asendas Saksa okupatsiooni Nõukogude oma".

Samal teemal

Läti rahvasaadik meenutas, kuidas uus president venelastega talitanud on
Riigiduuma vastas Läti välisministri avaldusele Venemaa kohta
Valitud Läti president rääkis headest suhetest Venemaaga
Venelastest isad ja emad maksavad kinni Läti koolide töö välismaal
Moskva on valmis selgitama, miks ei tohi Lätis vene koole sulgeda
Tulevane Läti kultuuriminister tegi ettepaneku unustada vene keel
Tagid:
mälestis, nõunik, president, Läti

Peamised teemad