07:52 16. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1444
  • RUB81.0468
Välisuudised
lühendatud link
84 0 0

USA Föderaalne Uurimisbüroo (FBI) ei kommenteeri teateid oma töötajate katsetest saada kätte 2014. aastal alla tulistatud Malaisia ​​Boeingi "musti kaste".

TALLINN, 28. juuli — Sputnik. Malaisia ​​Rahvusliku Julgeolekunõukogu operatsioone korraldanud kolonel Mohamad Sakri teatas Hollandi ajakirjaniku Max van der Werffi uues dokumentaalfilmis Malaisia ​​sõjaväe korraldatud salajasest operatsioonist saamaks oma valdusse Donbassi kohal 2014. aastal alla tulistatud Malaisia reislennuki (reis MH17) "mustad kastid" - seadmed mida püüdsid enda kätte saada ka USA ja Ukraina eriteenistused, teatas RIA Novosti

"Me ei kommenteeri seda," ütles agentuuri ameerikapoolne vestluspartner.

Sakri sõnul kohtus ta 2014. aastal õnnetuskohal Donetski administratsiooni esindajatega, mida juhtis Aleksander Borodai. Sakriga oli kaasas 11-liikmeline rühm, sealhulgas kaks meditsiinitöötajat ja Malaisia ​​armee sõdurid.

Sakri jõudis sündmuskohale enne Austraalia, Madalmaade ja Ukraina relvajõudude esindajate saabumist. Viimastel ei lubatud lennukirusude uurimisel osaleda, neid tõkestasid Donetski Rahvavabariigi sõjaväelased. Kolonel Sakri sai "mustad kastid" kätte üleandmistseremoonia ajal, mis toimus ja mida filmiti 22. juulil 2014 Donetskis.

Dokumentaalfilmis näidatakse Sakri allkirjastatud Malaisia ​​riikliku julgeolekunõukogu pitsatiga akti, mis tõendab "mustade kastide" üleandmise fakti.

YouTube'is on 28-minutiline sõltumatu dokumentalisti, ajakirjanik Max van der Werffi tehtud film MH17 allatulistamise ja sellele järgnenu kohta. Filmis on materjalid ja intervjuud Malaisia ​​peaministri Mahathir Mohamadiga ja kolonel Mohamad Sakriga, kes juhtis Malaisia ​​valitsusepoolset uurimist.

Samuti on filmis Malaisia ​​firma OG IT kohtuekspertiisiteenistuste poolt Ukraina julgeolekuteenistuse esitatud dokumentide kohtuekspertiisi tulemused. Filmi lavastaja ja kaasprodutsent oli Jana Erlašova. 

Malaisia ​​Boeing, mis lendas Amsterdamist Kuala Lumpurisse, reis MH17, tulistati alla 17. juulil 2014 Donetski lähedal. Lennuki pardal oli 298 inimest, kes kõik hukkusid. Kiiev süüdistas toimunus Donetski Rahvavabariigi maakaitseväelasi. Viimased teatasid, et neil olnud relvi, mis võimaldaksid alla tulistada sellistel niisugusel kõrgusel lendavaid sihtmärke nagu Malaisia Boening. 

Kahetsege pattu! MH17 katastroofi uurimine on tupikus >>

Ühine rahvusvaheline uurimisrühm, mida juhib Hollandi peaprokurör ja mis toimetab menetlust ilma Venemaa osaluseta, on esitanud uuringu vahepealsed tulemused. Nendes väidetakse, et Boeing tulistati alla õhutõrjeraketiga Buk, kusjuures rakett ja raketiseadeldis pärinevat Venemaa relvajõudude Kurskis paiknevast 53. õhukaitsebrigaadist. 

Uurimisrühm teatas ka nelja kahtlustatava nimed, kes olid seotud MH17 allatulistamisega: venelased Igor Girkin, Sergei Dubinski ja Oleg Pulatov ning ukrainlane Leonid Hartšenko. Nad olevat seotud õhutõrjekompleksi Buki toomisega Donbassi positsioonile ja rünnaku korraldamisege Malaisia ​​Boeingi vastu.

Uurimisrühma esindaja sõnul, väljastab uurimine nende vahistamiseks rahvusvahelised orderid. Uurimisrühm teatas samuti, et MH17 lennuõnnetuse süüdlaste üle kohtupidamine toimub Hollandis ja see algab 9. märtsil 2020.

Venemaa peaprokuröri Nikolai Vinnitšenko sõnul edastas Vene pool Vene Hollandile radari andmed ja dokumendid, märkides, et Boenigut tabanud raketisüsteem Buk kuulus Ukrainale, kuid uurijad ignoreerisid seda teavet.

MH17 hukk: Venemaa saatkond vastas Eesti välisministri oletusele >>

Venemaa välisministeerium ütles, et uurimisrühma süüdistused Venemaa osalemise kohta Malaisia ​​Boeingi allatulistamises on põhjendamatud ja kahetsusväärsed, asja uurimine aga on erapoolik ja ühepoolne.

Hiljem märkis Venemaa president Vladimir Putin, et Venemaal ei olnud lubatud uurida lennukatastroofi Ida-Ukrainas. Ilma Vene poole osaluseta juhtumi uurimisel ei saa aga Vene pool uurimiskomisjoni töö tulemusi tunnustada.

Pealegi on Venemaal kõik need õhutõrjeraketi Buk reaktiivmootori detailid, mida demonstreeris Hollandi pool, Venemaal juba 2011. aastast utiliseeritud. Venemaa presidendi pressisekretär Dimitri Peskov teatas, et Venemaa lükkab kategooriliselt tagasi kõik esitatud süüdistused MH17 allatulistamises osalemisest.

Samal teemal

Austraalias peetakse Malaisia Вoeing'iga toimunud lennukatastroofi "massimõrvaks"
Malaisia peaminister kritiseeris MH17 menetluse Venemaa-vastast iseloomu
MH17 lendu sooritanud reisilennuki hukk: ainult faktid ja loogika
MH17 hukk: Venemaa saatkond vastas Eesti välisministri oletusele
Tagid:
kohtuistung, kahtlustatav, uurimine, mustad kastid, uurimiskomisjon, JIT, Venemaa, Malaisia, MH17

Peamised teemad