06:28 04. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
5411

Thbilisi ja Moskva suhete parandamise toetuseks korraldatud meeleavaldusele Batumi kesklinnas kogunes mitu tuhat osalejat.

TALLINN, 29. juuli — Sputnik. Gruusia opositsioonipartei Gruusia Patriootide Allianss poolt Batumi kesklinnas korraldatud meeleavaldusel osalejad kutsusid üles alustama dialoogi Moskva, Tshinvali ja Suhhumiga. Aktsioonist võttis osa mitu tuhat inimest, vahendab Sputnik Georgia.

Üritus toimus Era väljakul pühapäeva, 28. juuli õhtul.

Oma sõnavõttudes tunnistasid protestijad, et ilma suhete parandamiseta Venemaaga ja otsekontaktide loomiseta Abhaasia ja Lõuna-Osseetiaga on Gruusia territoriaalse terviklikkuse taastamine võimatu.

Gruusia parlamendiliikme Ada Maršania sõnul oleks ulatuslikku dialoogi tulnud alustada juba ammu.

"On väga raske, kuid me peame alustama dialoogi Moskvaga. Peame alustama keerulist vestlust abhaaside ja osseetidega. Keda me ootame? Kes siis veel, kui mitte meie peaksime seda tegema! Peame astuma esimese sammu, sest meie oleme kaotanud," ütles poliitik.

Temaga nõustus Gruusia Patriootide Alliansi liider David Tarhan-Mouravi: "Diplomaatia – see on tark sõna, mis toob rahu. Me tahame dialoogi Moskva, Suhhumi ja Tshinvaliga. Soovime tasakaalukat ja rahumeelset dialoogi, mis tooks pragmaatilise tulemuse," ütles poliitik.

Samal ajal rõhutas ta, et jutt käib rahust ja diplomaatiast, mitte mingitest järeleandmistest. "Me tahame rahu - selleks peame me vaeva nägema ja võitlema," ütles David Tarhan-Mouravi.

Venemaa Föderatsiooni Riigiduuma
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Samuti kõlasid meeleavaldusel üleskutsed ametlikule Thbilisile lõpetada Gruusia militariseerimine ja loobuma NATO-ga liitumise poliitikast.

"Gruusial peab olema mitteühinenud riigi staatus," ütlesid aktsioonis osalejad. Meeleavalduse lõpul ütlesid korraldajad, et jätkavad ürituste korraldamist septembris ja püüavad saavutada kõikide oma nõudmiste täitmise.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et pinged Venemaa-Gruusia suhetes suurenesid selle aasta juuni keskel, mille ajendiks oli Venemaa Riigiduuma saadiku Sergei Gavrilovi visiit Thbilisisse. Venemaa parlamendisaadik saabus Gruusiasse osalema Õigeusu Parlamentidevahelise Assamblee 26. istungjärgule.

Ürituse kodukorra kohaselt tagas Gruusia pool Gavrilovile koha presiidiumis ja ta istus Gruusia parlamendi esimehe kohale. Samal päeval algasid Gruusia parlamendihoone juures Venemaa-vastased protestid, mis eskaleerusid rahutusteks.

Toimunut kommenteerides nimetas Gruusia president Salome Zurabišvili Venemaad "vaenlaseks", süüdistades Moskvat Gruusia avalikkuse lõhenemisest "kasusaajaks".

Pärast Thbilisis alanud ohjeldamatut russofoobiat keelas Venemaa president Vladimir Putin oma ukaasiga otselennuühenduse Gruusiaga. Piirangud jõustusid 8. juulil ja need viisid Gruusiasse suunduvate turistide arvu olulise vähenemiseni. Gruusia rahvusliku valuuta lari kurss on oma ajaloo madalamal tasemel.

Pinge Moskva ja Thbilisi vahel tõusis veelgi pärast telekanali Rustavi 2 ajakirjaniku Giorgi Gabunia provokatiivset käitumist, kes lubasid endale televisiooni otse-eetris Venemaa president Vladimir Putini ja tema vanemate vastu ebatsensuurseid väljendeid.

Venemaa riigipea pressisekretär Dmitri Peskov teatas, et Gruusias on süvenenud russofoobsed rünnakud ja riik ei taha "äärmuslikke väljaastumisi" ohjeldada.

Samal teemal

Gruusia president Eestis visiidil
Välisminister süüdistas Venemaad osa Gruusia okupeerimises
Sõprus Staliniga ja võit Hitleri üle: Tallinnas saab näha Gruusia koloriidiga multifilmi
Provokatsioonid Gruusias
Tagid:
meeleavaldus, poliitika, Venemaa, Gruusia

Peamised teemad