23:45 20. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)
33 0 0

Ukraina Ülemraada saadiku sõnul on ajalugu juba kirja pandud ja kõik teavad suurepäraselt, kes inimesi gaasikambritesse vedasid ja kes neid sealt välja tõid.

TALLINN, 29. juuli — Sputnik. Ukraina Ülemraada saadik parteist Rahva Teener, blogija Maksim Bužanski ütles intervjuus väljaandele Strana.ua, et tema sel juhul enam fraktsiooni toeta, kui see järsku otsustab võidupüha tühistada, vahendas RIA Novosti

Poliitiku sõnul on ukrainlased tänapäeva sakslastega niigi rahujalal, "nendega aga, kes pärast Nürnbergi tribunali üles poodi," pole ta nõus ära leppima.

1957. a. noorte- ja tudengifestival Moskvas
© Sputnik / Анатолий Гаранин

Rahvasaadik tuletas meelde, et läinud aastal kirjutas president Petro Porošenko alla määrusele Nõukogude Liidust vabanemise päeva tähistamiseks. Kokkuvõttes tuli välja, et "ühest küljest tähistatakse riigis Nõukogude Liidu vabastamist saksa fašistlikest röövvallutajatest, teisalt aga vabanemist Nõukogude Liidust kui okupandist."

"Nad ei ole seda põhjendanud. Nad on lihtsalt kasvatanud osa auditooriumist selles vaimus, et kõik nõukogulik tuleb asendada kõige nõukogudevastasega. Samal ajal aga ei ole neil võimalik pakkuda korralikku majandust, haridust, arstiabi. Ajalugu on juba kirja pandud ja kõik teavad suurepäraselt, kes inimesi gaasikambritesse vedasid ja kes neid sealt välja tõid. Maidani ainsaks tulemuseks on natsismi legaliseerimine," nentis Bužanski kokkuvõtteks.

Vastates küsimusele Georgi lindi võimaliku rehabiliteerimise kohta, märkis Bužanski, et see sümbol kerkis esile võrdlemisi hiljuti ja sel pole erilist tähendust.

Ukraina Julgeolekuteenistuse relvastatud üksus
© AP Photo / Efrem Lukatsky

"Võidu sümboliks ei ole mitte Georgi lint, vaid Riigipäevahoonele heisatud punane võidulipp. Mingeid lisasümboleid ei ole mulle vaja," selgitas ta.

2015. aastal muutis Ukraina Ülemraada võidupüha ametliku nimetuse, kustutades sellest osunduse Suurele Isamaasõjale. Varem oli püha täielikuks nimetuseks "1941.–1945. aasta Suure Isamaasõja võidupüha", nüüd aga kannab see nimetust "Natsismi üle 1939.–1945. aasta Teises maailmasõjas saavutatud võidu päev".

2017. aastal jõustus Ukrainas Georgi lindi tootmise ja propageerimise keelustamise seadus. Georgi lindi või selle kujutise avalik kasutamine, demonstreerimine või kandmine on karistatav rahatrahviga, korduva rikkumise korral suureneb trahvimäär ja ähvardab kuni 15-päevane haldusarest.

Teema:
9. mai - Suure Võidu aastapäev (47)

Samal teemal

9. mai - Suure Võidu aastapäev
Tagid:
võidupüha, poliitika, NSV Liit, Ukraina Ülemraada, Ukraina

Peamised teemad