11:59 14. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB87.1809
Välisuudised
lühendatud link
8822

Läti endine minister peab vajalikuks korrigeerida Läti poliitikat Venemaa suhtes, kuna riigile oleks hoopis parem, kui idanaabri "külg oleks soe".

TALLINN, 30. juuli — Sputnik. Läti endine välisminister Jānis Jurkāns kritiseeris teravalt oma riigi ametivõime ühiskonnas venevastaste meeleolude üleskütmise eest, mida kasutatakse "eilsete vajaduste" sõjaliste kulutuste õigustamiseks. 

Sputnik Latvija avaldas ülevaate Jurkānsi väljaandele Neatkarīgā Rīta Avīze antud intervjuust, kus endine välisminister nentis, et Läti poliitikud jätkavad rahva hirmutamist Venemaaga. Seejuures ei taha nad sugugi süveneda tänase Venemaa tegelikkusesse ja keelduvad tunnistamast utoopiaks arutlust Moskva valmistumisest sõjaliseks kallaletungiks mistahes NATOsse kuuluvale riigile.

Riigi kaitsevõimest kõneldes tunnistas Jānis Jurkāns, et Läti militariseerimine ei vasta tänapäeva väljakutsetele.

"Siin valmistutakse "eilseteks" sõdadeks, samas kui tulevikusõdu tuleb seostada pigem tehnoloogia, tehisintellekti ja küberrelvadega," väitis ta.

Läti endise välisministri hinnangul on sellises olukorras selgelt nähtava USA huvid. Jurkāns selgitas, et Washington tahab oma vananenud relvastusest lahti saada ning Lätile on hea seda müüa. Seejuures Euroopa julgeoleku probleemid ookeanitaguseid liitlasi endise ministri arvates eriti ei huvita.

Läti armee riistad viidi korralikult välja >>

"Trump mõistab, et Ameerika Ühendriikide julgeoleku võti ei ole Euroopas, vaid Vaikse ookeani piirkonnas. See on talle Euroopast hoopis olulisem," lausus Jurkāns.

Eelöeldule vaatamata väljendas ta veendumust, et ametlikul Riial oleks palju mõistlikum kulutada 2% SKT-st noorsoo haridustaseme tõstmiseks, mitte aga sõjalisteks kulutusteks.

Kõneldes suhetest Venemaaga, kutsus Jānis Jurkāns üles aru saama, et Läti geograafiline asend on tema arengu jaoks võtmetähtsusega. Ja just selles peituvad tema sõnul tohutud võimalused majandusele ja turvalisusele.

"Venemaa jääb alatiseks meie kõrvale, nii et parem, kui see külg on soe," lisas Jurkāns.

Samal teemal

Valitud Läti president rääkis headest suhetest Venemaaga
Riigiduuma vastas Läti välisministri avaldusele Venemaa kohta
Käed sügelevad aga ema ei luba: Läti välisministeerium nõuab monumendi rahulejätmist
Tulevane Läti kultuuriminister tegi ettepaneku unustada vene keel
Tagid:
kahepoolsed suhted, Venemaa, Läti

Peamised teemad