14:47 05. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.2159
  • RUB90.0679
Välisuudised
lühendatud link
10320

Venemaa välisministeeriumi teatel kaotab teisel augustil kehtivuse kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise lepe (INF).

TALLINN, 2. august — Sputnik. Ministeerium rõhutas, et kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise leppest lahkumine on toimunud Washingtoni algatusel. 

USA lahkus reedel ametlikult keskmaa tuumajõudude leppest INF, ütles välisminister Mike Pompeo avalduses, süüdistades Venemaad külma sõja aegse relvalepingu tahtlikus rikkumises, vahendas ERR.

Tagasiteed ei ole: USA sõjalised ambitsioonid võivad Euroopa hävitada >>

"USA leppest lahkumine jõustub täna," ütles Bangkokis ASEAN-i välisministrite kohtumisel viibiv Pompeo. "Leppe hinguseleminekus on süüdi ainult Venemaa," lisas ta. 

Pompeo teate järel avaldasid teiste seas toetust ka NATO peasekretär Jens Stoltenberg ja Eesti välisminister Urmas Reinsalu.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et algatus lõpetada Venemaa ja USA vaheline kesk- ja lühimaa rakettide likvideerimise leping ei tulnud mitte Moskvast, vaid Washingtonist.

Just Donald Trump teatas eelmise aasta oktoobris esimesena kavatsusest lepingust ühepoolselt lahkuda. 2019. aasta veebruaris hakati seda plaani ka ellu viima - Ameerika Ühendriigid peatasid oma osaluse lepingus.

Mai lõpus andis Venemaa riigipea Riigiduumale üle seaduseelnõu, millega peatatakse Venemaa osalemise INF-is. Pärast parlamendi mõlema koja heakskiitu allkirjastas Putin seaduse ja see jõustus 3. juulil.

NSVL ja USA sõlmisid INF-i 1987. aastal. Nad kohustusid hävitama kõik maapealsed keskmise ja lühikese tegevusraadiusega ballistiliste ja tiibrakettide kompleksid.

Samal teemal

NATO peasekretär nimetas Venemaad "vastutavaks" INF päästmise eest
USA ärkas: oleme nõus Venemaaga INF leppe üle läbi rääkima
Kellele INF-leping ei kehti: USA valmistub keelatud rakette katsetama
Sõjaline analüütik: meil pole põhjust INF-i järgida
Tagid:
poliitika, Venemaa, USA, INF

Peamised teemad