09:42 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Välisuudised
lühendatud link
75 0 0

Keskmaa tuumajõudude lepingust INF lahkunud USA on teatanud plaanist katsetada uut raketti.

TALLINN, 3. august — Sputnik. Ühendriikide ametnike sõnul ei ole nad enam Venemaaga sõlmitu leppest halvatud ning võivad asuda töötama välja relvasüsteeme, mis olid INF-iga keelatud, vahendab ERR.

 

USA lahkus reedel ametlikult keskmaa tuumajõudude leppest INF, ütles välisminister Mike Pompeo avalduses, süüdistades Venemaad külma sõja aegse relvalepingu tahtlikus rikkumises, vahendas uudisteportaal Sputnik Eesti

Venemaa välisministeerium teatas samal päeval leppe tühistamisest. Ministeerium rõhutas, et kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise leppest lahkumine on toimunud Washingtoni algatusel.

Sõjaline analüütik: meil pole põhjust INF-i järgida >>

Just USA president Donald Trump teatas eelmise aasta oktoobris esimesena kavatsusest lepingust ühepoolselt lahkuda. 2019. aasta veebruaris hakati seda plaani ka ellu viima - Ameerika Ühendriigid peatasid oma osaluse lepingus.

Trump teatas USA otsusest Venemaaga sõlmitud INF-lepingust taganeda, tuues vabanduseks väite, et Moskva olevat kokkulepet "juba mitu aastat rikkunud". 

Venemaa välisministeerium meenutas, et Moskva on "korduvalt avalikustanud USA INF-i lammutamisele suunatud poliitilist kurssi", millele Washington juba "aastaid tagasi asetus, lammutades tahtlikult ja järjekindlalt lepingu baasi". 

Vastuseks USA tegevusele allkirjastas Venemaa president Vladimir Putin ukaasi vastumeetmetest, mis jätkuvad "kuni Ameerika Ühendriigid lõpetavad lepingust tulenevate kohustuste rikkumise või kuni lepingu lõpetamiseni".

NSVL ja USA sõlmisid INF-i 1987. aastal. Nad kohustusid hävitama kõik maapealsed keskmise ja lühikese tegevusraadiusega ballistiliste ja tiibrakettide kompleksid.

Samal teemal

Venemaa "hoiab püssirohu kuivana": Riigiduuma võttis vastu INF leppe peatamise seaduse
Kuidas maailma ajakirjandus INF leppe lõpetamisele reageeris
Kellele INF-leping ei kehti: USA valmistub keelatud rakette katsetama
USA ärkas: oleme nõus Venemaaga INF leppe üle läbi rääkima
Trump lubas ja tegi ära: Ameerika väljus INF lepingust
NATO peasekretär nimetas Venemaad "vastutavaks" INF päästmise eest
Tagid:
katsetused, rakett, Venemaa, USA, INF

Peamised teemad