01:46 06. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1224
  • RUB80.2153
Välisuudised
lühendatud link
71 0 0

Tulistamiste tagajärjel on hukkunud ja haavata saanud kümneid inimesi — kolmes USA osariigis tehakse kurbi kokkuvõtteid verisest nädalavahetusest.

TALLINN, 4. august — Sputnik. Venemaa president Vladimir Putin avaldas oma Ameerika kolleegile Donald Trumpile kaastunnet seoses nädalavahetusel USA-s aset leidnud veriste sündmustega.

"Vladimir Putin saatis USA presidendile Donald Trumpile kaastundetelegrammi seoses traagiliste vahejuhtumitega Texases ja Ohios," teatas Kremli pressiteenistus.

Mis juhtus Texases

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et El Pasos asuvas Walmarti supermarketis sai tulistamise tagajärjel surma kakskümmend inimest. Veresaun toimus laupäeval, 3. augustil. Politsei andmetel sai erineva raskusastmega haavu veel 26 inimest, neist üheksa seisund on kriitiline.

Õiguskaitseorganite töötajatel õnnestus tulistaja kinni pidada, selleks osutus 21-aastane Patrick Crusius. Ameerika meedia andmetel oli kurjategija sõitnud El Pasosse Allenist, mis asub sündmuskohast tuhande kilomeetri kaugusel.

Enne roima kordasaatmist oli Crusius postitanud sotsiaalvõrgustikku manifesti, milles oli avaldanud toetust terroristile, kes pani märtsis toime massimõrva kahe mošee koguduseliikmete kallal Uus-Meremaal Christchurchis. On teada, et tollal langes terroristi ohvriks 50 inimest ja veel 40 sai haavata.

El Paso politseiülema Greg Alleni sõnul hakatakse Walmarti supermarketis toimunud tulistamise asja uurima kui vihakuritegu.

Politsei tegevust kommenteerides jutustas Texase kuberner Greg Abbott ajakirjanikele, et Crusiuse kinnipidamisoperatsioon kestis 21 minutit ja politsei ei pidanud relva kasutama, sest tulistaja alistus vabatahtlikult.

Mida räägivad pealtnägijad

"Tulistaja tahtis verd, ta pidi olema selle ette planeerinud," tsiteerib RIA Novosti ühe tragöödia pealtnägija, Kendall Longi sõnu.

Ta rääkis, et kui inimesed hakkasid laiali jooksma, oli kuulda, et ründaja püüab tulistada järjest kiiremini, et ohvreid oleks võimalikult palju.

Ta märkis ka, et El Pasot peetakse üheks USA kõige turvalisematest linnadest, kuid pärast laupäeval toimunut olukord tõenäoliselt muutub.

Britney Lechuga, kes viibis samuti supermarketis, jutustas, et tulistamise hetkel oli kaupluses "palju lapsi, kes ei suutnud leida oma vanemaid, kõik karjusid, kõik olid šokis teadmata, mida teha, püüdes peitu pugeda".

"Me valmistusime maksma ja kui ta vaatas korraks tagasi, ütles ema, et tegelikult on see tulistamine. Hoidke pea maas, pea maas, ütles ema minu väikesele vennale ja mulle. Ma haarasin emal käest, haarasin väikese venna ja me jooksime läbi varuväljapääsu välja," jutustas Britney.

Verine pühapäev Ohios

Teabeagentuuride lindid ei jõudnud veel Texase uudistest jahtuda, kui Ohio osariigist hakkas saabuma infot veel ühe massitulistamise kohta. Meedia andmetel, mida hiljem kinnitasid USA õiguskaitseorganid, avas üks mees ühe Daytoni baari ees inimeste pihta tule. Kuriteo tagajärjel sai surma 9 ja haavata 26 inimest. Tulistaja ise hävitati.

Veelgi suurem hukkunute arv õnnestus ära hoida tänu korrakaitsjate kiirele reageerimisele: "politseiametnikud neutraliseerisid tulistaja vähem kui minutiga". Kurjategija laiba vaatluse käigus leiti, et tal oli seljas kuulivest.

Daytoni tulistamise ohvrite mälestamiseks andis Ohio kuberner Mike DeWine korralduse langetada kõik lipud.

"Andsin korralduse, et Ohios lastaks lipud poolde vardasse austuse märgiks ja ohvrite mälestuseks, kes kaotasid täna hommikul elu," kirjutas DeWine oma Twitteri-postituses.

Ta avaldas ka tänu õiguskaitseorganite ja operatiivteenistuste töötajatele ning teatas valmidusest "osutada osariigi tasandil igakülgset abi".

Chicago pääses ohvriteta

Lootused, et USA tulistamised nädalavahetusel on lõppenud, osutusid asjatuks: umbes kell 18 (Eesti aja järgi) hakkas tulema teateid tulistamisest Chicagos. Kohaliku politsei andmetel avas tundmatu isik ühes pargis tule musta värvi autost Chevrolet Camaro. Õnneks seekord inimohvreid ei olnud, aga seitse inimest sai haavata.

Inimeste massiline hukkumine USA-s relvastatud kurjategijate käe läbi ei ole haruldane. Nii toimus näiteks kaks kuud tagasi, juunis, veresaun Virginia osariigis ühes kuurortlinna Virginia Beachi haldushoones.

Politsei andmetel avas inimeste pihta tule üks töötajatest, arvatavasti kättemaksuihast. Kuriteo tagajärjel hukkus tollal 12 inimest. Tulistaja ise likvideeriti pärast pikka tulevahetust korrakaitsjatega.

Iga taoline tragöödia hoogustab Ameerika ühiskonnas diskussiooni eraisikutele tulirelvade valdamise keelu kehtestamisest.

Piirangute pooldajad osutavad hirmuäratavale statistikale selliste kuritegude kohta ja ohvrite kaitsetusele.

Nende oponendid viitavad aga USA põhiseaduse teisele täiendusele, mis annab riigi kodanikele relvastatud enesekaitse õiguse, ja kinnitavad, et just relvitutest inimestest saavadki ründajate ohvrid.

Samal teemal

Tulistamine Ühendriikides: tapeti kolm inimest
USA-s hukkus sünagoogis toimunud tulistamises "mitu" inimest
USA koolitulistamises sai surma vähemalt 17 inimest
Relvastatud mees tappis Texase ostukeskuses 20 inimest
Ühendriikides hukkus tulistamises üle kümne inimese
Tagid:
hukkunud, kaastunne, tulistamine, Vladimir Putin, Venemaa, USA

Peamised teemad