10:37 22. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1787
  • RUB89.9825
Välisuudised
lühendatud link
INF-lepe (19)
67 0 0

Venemaa kutsus Washingtoni üles loobuma uute, seni INF-i lepinguga keelatud rakettide paigutamisest Euroopasse ja Aasiasse. Vastasel juhul, rõhutas Venemaa välisministeerium, on Moskva sunnitud vastumeetmeid rakendama.

TALLINN, 6. august — Sputnik. Venemaa välisministeerium juhtis tähelepanu Ameerika poole kavatsusele seada häirevalmidusse uusi, varem INF-lepinguga keelatud kesk- ja lühimaarakette. Ametkond hoiatas Washingtoni sellise mõtlematu käigu eest.

Äraminek ameeriklaste kombel: USA on kogu maailma ohtu seadnud >>

Pentagoni uus juht Mark Esper teatas paar päeva tagasi, et soovib Aasiasse võimalikult kiiresti uued raketid paigaldada (mida neil oma väidete kohaselt väljagi pole töötatud – keelas ju seda INF lepe – Toim.).

Alles hiljuti kinnitas USA kaitseministeerium, et nad alles hakkavad mõne aja pärast uusi maismaal paiknevaid konventsionaalse lõhkepeaga lähi- ja keskmaarakette arendama.

Venemaa asevälisminister Sergei Rjabkov kommenteeris Pentagoni plaane 5. augustil toimunud briifingul, meenutades Vladimir Putini sõnu, et Moskva ei kavatse paigaldada kesk– ja lähimaa maismaal paiknevaid rakette Euroopasse ega teistesse piirkondadesse juhul, kui USA selle klassi ameerika relvi sinna ei too.

Kuid Ameerika Ühendriikide tekitatud uute ohtude kontekstis on Venemaa sunnitud rakendama "kõikehõlmavaid meetmeid oma rahvusliku julgeoleku tagamiseks", lisas Rjabkov.

Samuti rõhutas ta veel kord, et INF-i lepingu likvideerimisega on "aastakümnete jooksul loodud relvakontrollisüsteemile antud tõsine löök" ja selles on "täielikult süüdi Ameerika pool".

Seejuures kõneles Venemaa kuni viimase hetkeni raketilepingu säilitamise eest. "Seetõttu on täiesti vale väita, nagu väidavad mõnede välisriikide ametnikud, aga ka teatud meedia, et ka meie riik loobus lepingust ja jagab vastutust ameeriklastega võrdselt," ütles Venemaa välisministeeriumi esindaja.

Sellegipoolest on Moskva endiselt avatud võrdseks ja konstruktiivseks dialoogiks Washingtoniga "INF-lepingu ja muudelgi strateegilise stabiilsuse teemadel, mis põhinevad üksteise austamisel ja vastastikuste huvidega arvestamisel", teatas Sergei Rjabkov.

Enne Austraalia-reisile asumist teatas verivärske USA kaitseminister Mark Esper, et Pentagon kavatseb "lähikuudel" paigutada keskmise ulatusega tavarakette Aasia ja Vaikse ookeani piirkonda, vahendas Sputnik International.

© AP Photo / Chuck Burton
USA kaitseminister Mark Esper

USA on alustanud läbirääkimisi Mikroneesia, Marshalli saarte ja Palauga poliitilise, majandusliku ja eelkõige sõjalise pakti uuendamiseks, mis reguleeriks riikidevahelisi suhteid, teatas ka riigisekretär Mike Pompeo.

"Täna olen siin, kinnitamaks, et Ameerika Ühendriigid kaitsevad teie suveräänsust, julgeolekut ja õigust elada vabaduses ja rahus," ütles Pompeo esmaspäeval Mikroneesia Pohnpei osariigi ajakirjanikega rääkides.

 Майк Помпео
© Sputnik / Алексей Витвицкий
USA riigisekretär Mike Pompeo

"Teie väikesed saared on suured vabaduse linnused," sõnas Pompeo ja lisas, et USA soovib "aidata India-Vaikse ookeani riikidel jätkata nende aastakümnete pikkust tõusu".

Lepingud, millest esimene allkirjastati 1980. aastate keskel, mil saartele anti USA poolt formaalne iseseisvus (protsess kulges aastatel 1979–1994). Kokkulepete uuendamise aeg saabub 2023-2024. aastal. Lisaks poliitilistele ja majandussätetele võimaldavad lepingud USA sõjaväel säilitada ainuõiguse saareriikide õhuruumile ja territoriaalvetele, kusjuures USA pakub neile vastutasuks majandusabi.

USA on väljendanud muret Hiina tegevuse laienemise pärast piirkonnas viimastel aastatel. Hiina on pakkunud omapoolseid soodsaid laenulepinguid riikidele, mille hulka kuuluvad näiteks Fidži, Paapua Uus-Guinea ja Samoa.

Mikroneesia Liiduriikide president David Panuelo juba raporteeris Pompeole, et tema riigi suhted Hiinaga on seotud "majandusliku ja tehnilise koostööga" ning kinnitas, et Mikroneesia "suhted USAga on esmatähtsad".

Enne iseseisvumist asus saartel suur hulk USA sõjaväebaase ja Pentagon kasutas neid laialdaselt sõjalisteks katsetusteks. Osa Marshalli saartest on jätkuvalt hädas probleemidega, mis on seotud USA 1940. ja 1950. aastate tuumakatsetustest järele jäänud radioaktiivsete jäätmetega – osadel saartel on väidetavalt rohkem radioaktiivsust kui Tšernobõlis ja Fukushimas kokku.

Mikroneesia ja Palau saarestikud, mis ulatuvad üle Vaikse ookeani Filipiinidest idas ja Paapua Uus-Guineast põhja pool, asuvad 1800–2000 km kaugusel vaidlustatud Lõuna-Hiina merest, Marshalli saared aga mõnevõrra kaugemal idas. See tähendab, et sealt startinud keskmaaraketid küünivad Hiina rannikuni.

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

INF leping kaotas oma kehtivuse - NATO on asunud USA poolele
Hakkame lammutama seda, mis olemas: USA-l on oma relvastuskontrolli plaan
Venemaa teatas kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise leppe tühistamisest
NATO peasekretär nimetas Venemaad "vastutavaks" INF päästmise eest
Tagid:
poliitika, Venemaa, INF, USA

Peamised teemad