00:02 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
69 0 0

Zelenskõi meeskond lubas, et järgmistel Ukraina presidendi valimistel kasutatakse Eesti kogemust elektrooniliste tehnoloogiate alal.

TALLINN, 11. august — Sputnik. Järgmised presidendivalimised korraldatakse Ukrainas Eesti moodi: elektroonilise hääletussüsteemi The Vote abil. Sellest teatas Ukraina presidendi nõunik Mõhhailo Fedorov.

"Meil on juba praegu projekt The Vote. Esimesel etapil teeme küsitlusi, tänu millele president, peaminister ja teised saavad teada riigi elanike tegeliku arvamuse," tsiteerib portaal Liga.net Fedorovi sõnu.

Zelenskõi nõunik kinnitas, et presidendivalimistel saab elektrooniliselt hääletada juba 2024. aastal. Ta ei välistanud võimalust, et enne seda võidakse süsteemi proovide kohalike omavalitsuste valimistel.

"Võib-olla katseliselt, võib-olla täieõiguslikult," lisas Fedorov.

Elektrooniliste tehnoloogiate laialdasest rakendamisest ehk "e-riigi" kontseptsioonist on saanud maailma avalikkuse silmis Eesti ja tema oskusteabe omamoodi visiitkaart.

Seejuures on interneti kasutamine võimuorganite valimistel paljude ekspertide arvates turvaprobleemide tõttu üsna vaieldav. Näiteks 2017. aastal avaldasid Tšehhi krüptograafiateadlased Eestis väljastatud ID-kaartide haavatavuse üksikasjaliku tehnilise kirjelduse.

Sputnik Eesti on kirjutanud, et samal aastal otsustasid Eesti võimud peatada ligi 800 000 digi-ID, e-residendi digitaalse isikutunnistuse (peaaegu pooled kõigist väljastatutest) ja pärast 2014. aasta oktoobrit väljastatud elamisloakaartide kehtivuse. ID-kaarte kasutatakse Eestis isikut tõendava dokumendina, nende abil saab siseneda elektroonilistesse keskkondadesse ja teha seal vajalikke toiminguid.

Politoloog Sergei Petinovi arvates ei saa keegi tagada, et e-süsteem ka edaspidi alt ei vea. Aga iga selline vahejuhtum heidab valimistulemustele halba valgust.

Lugege portaalist Sputnik Eesti: Selgub, et e-valimiste tulemuste võltsimine on imelihtne 

Samal teemal

Eesti peatab ligi 760 000 ID-kaardi sertifikaadid
Ukraina presidendivalimised

Peamised teemad