14:51 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
49 0 0

Teade saabus pärast seda, kui äsja ametisse nimetatud peaminister kohtus esmaspäeval Downing Streetil USA riikliku julgeoleku nõuniku John Boltoni ja Briti kõrgemate ametnikega, kus mõlemad pooled arutasid muu hulgas Suurbritannia ja USA vahelise kaubanduslepingu formaati pärast Londoni lahkumist Euroopa Liidust.

TALLINN, 13. august — Sputnik. Suurbritannia peaminister Boris Johnson ütles, et Ameerika Ühendriikidega kaubanduslepingu sõlmimine nõuab "kõva tingimist", kuid tema arvates suudab Suurbritannia selleni jõuda, vahendas Sputnik International teisipäeval Reutersit.

"Tähtsaim lepe, mille peame sõlmima, on oma sõprade ja partneritega teisel pool La Manche"i," ütles Briti peaminister Sky Newsile seoses Suurbritannia väljaastumisega Euroopa Liidust. 

Ta lisas: "Minu kogemuse kohaselt on ameeriklased tõepoolest väga rasked läbirääkimispartnerid, kuid me jõuame nendega hea lepinguni ning see avab ettevõtetele uusi võimalusi, eriti USA turul teenuseid pakkuivaile firmadele.

"Sellest tuleb üks kõvem tingimine, kuid me jõuame tulemuseni," ütles peaminister.

Boris Johnson on pidanud kolme nädala jooksul juba kolm korda kõnelusi USA presidendi Donald Trumpiga EList väljaastumise plaanide üle, teatasid Downing Streeti ametnikud esmaspäeval.

 USA ja Suurbritannia ametnikud on arutanud välispoliitika ja kaubanduse küsimusi, Ühendkuningriigi peaminister on oma USA kolleege Brexiti teemaga kursis hoidnud.

Bolton, kes saabus Londonisse kaheks päevaks, et luua tihedamad sidemeid Inglismaa uue valitsusega, on kutsunud Downing Streeti üles Brexitit kiiresti läbi viima, et USA ja Suurbritannia saaksid sõlmida kaubanduslepingu, mis võiks "pehmendada" EL-st lahkumise mõju Suurbritannia majandusele, lisades, et president Trump "soovib näha Suurbritannia edukat väljumist Euroopa Liidust". 

Boris Johnson kavatseb hiljem augustis liituda ka G7-ga Prantsusmaal, kus Londonilt ja Brüsselilt oodatakse Brexiti vaidlusküsimuste lahendamist, sealhulgas Iirimaa piiritüli ja tulevast kaubanduskokkulepet, vaid mõni kuu enne 31. oktoobri saabuvat lõpptähtaega.

Ajakirjanik ja publitsist Rodion Denissov
© Sputnik / Александр Заболотный

Johnson on korduvalt öelnud, et Suurbritannia lahkub EList 31. oktoobriks kas kaubanduslepinguga või ilma selleta, kusjuures hr Bolton kinnitab, et USA toetaks ka lepinguta Brexitit, kui London nii toimida otsustab. Boltonilt oodatakse teisipäeval koosistumist ka kaubandussekretäri Liz Trussi, kaitseminister Ben Wallace"i, Brexiti sekretäri Steven Barclay ning kantsleri Sajid Javidiga.

Eelnev sarnane kohtumine toimus vaid nädal tagasi Boltoni ja Trussi ning välisministri Dominic Raabi vahel sarnastel teemadel.

Londonis kuulutati välja Euroopa Liidust lahkumise viimane võimalik kuupäev >>

Äsja Ühendkuningriigis toimunud küsitlus näitas oodatust suuremat toetust Brexiti kiirele ja otsustavale läbiviimisele, isegi kui selleks tuleks parlament laiali saata. Brexiti vastased mõistagi vaidlustasid kohe arvamusküsitluse metoodika.

Samal teemal

Olete õigel teel, seltsimehed: siseminister võrdles Brexitit NSV Liidust lahkumisega
Ühendkuningriigi uueks peaministriks valiti Boris Johnson
Tagid:
London, USA, Suurbritannia, vabakaubanduslepe, Brexit, John Bolton, Boris Johnson

Peamised teemad