17:32 20. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1785
  • RUB91.4401
Välisuudised
lühendatud link
INF-lepe (19)
5920

Pentagon teatas , et on katsetas pühapäeval maismaal baseeruvat tuumalõhkepeata tiibraketti, mis oli varem INF-leppega keelatud.

TALLINN, 20. august — Sputnik. USAs toimunud raketikatsetus, mis varem oleks lühi- ja keskmaarakettide keelustamise (INF) leppe järgi olnud keelatud, oli ootuspärane ning ameeriklased olid teinud selleks ammu ettevalmistusi, vahendab RIA Novosti Moskva Riikliku Ülikooli juures asuva Franklin Roosevelti nimelise USA-uuringute fondi direktorit Juri Roguljov.

Venemaa välisministeerium
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Rakett tabas pärast enam kui 500 km pikkust lendu edukalt sihtmärki. Rakett startis mobiilselt stardiplatvormilt.

Ametkonnast lisati, et katsetuste tulemusi kasutatakse Tomahawk tüüpi rakettide edasisel täiustamisel.

Nagu varem oletatigi, saab neid välja tulistada ka Rumeeniasse ja Poolasse paugutatavaist stardiseadmeist MK-41, mis muudab antud baasid esmasteks starteegilsteks sihtmärkideks. 

"INF-lepet vajas USA seni, kuni Venemaal puudus selline relvaklass — siis olid nad veel kuidagi selle leppega nõus.

Aga pärast seda, kui Venemaa sai endale raketid Kalibr ja muud merel ja õhus baseeruvad raketitüübid, muutus see lepe USA jaoks mõttetuks.

Muide, USA säilitas kõik need võimalused isegi pärast INF-leppe sõlmimist. Neil oli erinevalt NSV Liidust ja hiljem Venemaast Tomahawk, nii et neil oli selle leppe säilitamisel eeliseid," ütles Roguljov RIA Novostile.

Ta arvab, et uudis ameeriklaste raketistardist oli ootuspärane.

Ameeriklased eraldasid varakult assigneeringuid, nad said aru, et taganevad leppest, katseeksemplarid olid valminud ja nüüd nad katsetasid neid, nii et mingeid kuumi uudisi siin ei ole, resümeeris Roguljov. 

Varem kuulusid USA relvastusse rakettide Tomahawk maismaa-analoogid koodnimega "Gryphon", mida lasti lendu mobiilsetelt platvormidelt. Lühi- ja keskmaarakettide keelustamise (INF) leppe järgi, mille NSVL ja USA olid sõlminud 1987. aastal, oleks tulnud need raketid hävitada.

INF-lepe, mis oli keelustanud raketid tegevusraadiusega 500–5500 km, lakkas kehtimast 2. augustil.

Venemaa kaitseministeerium on varem teatanud, et USA oli otsustanud leppest taganeda juba mitu aastat enne oma alusetute süüdistuste avalikustamist.

Lugege lisaks:

Teema:
INF-lepe (19)

Samal teemal

Venemaa teatas kesk- ja lühimaarakettide likvideerimise leppe tühistamisest
Venemaa "hoiab püssirohu kuivana": Riigiduuma võttis vastu INF leppe peatamise seaduse
Tagid:
rikkumine, lähi- ja keskmaaraketid, lepe, USA, INF

Peamised teemad