04:02 29. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1670
  • RUB91.8152
Välisuudised
lühendatud link
6510

Venemaa senaator Aleksei Puškov kommenteeris tingimusi, mida Lääs esitab Venemaale G8-sse naasmiseks.

TALLINN, 24. august — Sputnik. Venemaa Föderatsiooninõukogu infopoliitika komisjoni esimees Aleksei Puškov nimetas katseid kehtestada Venemaale G8 liikmelisuse tagastamiseks tingimusi halvaks poliitikaks. Senaatori sõnul on "Seitsmiku" poolt Venemaale seatud tingimused sisuliselt õigusvastased.

"Kui Seitsmik soovib jääda oma praegusesse koosseisu - ilma Venemaa ja Hiinata, mis tekitaks maailmas üha vähem huvi, siis on see tema valik. Kuid ta peaks aru saama, et Venemaale tingimuste esitamine on halb poliitika," kirjutas Puškov Twitteris.

Puškov kommenteeris ka Ukraina presidendi Volodõmõr Zelenskõi avaldust, milles ta pidas võimatuks Venemaa naasmist G8-sse enne, kui Kiiev saab tagasi kontrolli Krimmi üle. Puškovi sõnul oleks naeruväärne, kui inimene, kellel pole selle kooslusega midagi pistmist, arutleb G8 liikmeks saamise tingimuste üle.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et meediasse ilmus teave Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni ja USA presidendi Donald Trumpi telefonilisest kokkuleppest, et nad leiavad võimaluse Venemaa naasmiseks maailma juhtivate suurriikide liidrite klubisse. 

Mõne aeg hiljem ütles Macron, et selle küsimuse positiivne lahendus, arvestamata Ukraina tegurit, oleks "strateegiline viga". G7 muutmise vastu G8-ks on juba sõna võtnud Saksamaa kantsler Angela Merkel ja Suurbritannia peaminister Boris Johnson. 

Moskva omakorda ei pea G8-s osalemist oluliseks prioriteediks. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on kontaktid G-7 riikide juhtidega kasulikud, kuid G8 formaadi taastamine ei saa olla Venemaa jaoks eesmärk omaette.

Venemaa välisministeerium teatas, et kui G7 soovib tõepoolest naasta G8 vormingusse, tuleks selle küsimuse arutelu avalikust sfäärist üle viia professionaalsele tasemele.

Venemaa kuulus G8-sse alates 1998. aastast. 2014. aastal otsustasid klubi liikmed Krimmi taasühinemise tõttu Venemaaga mitte minna järjekordsele tippkohtumisele Sotši, vaid kogunesid Brüsselis taandades G8 G7-ks.

Samal teemal:

Samal teemal

Trump allkirjastas määruse uutest Venemaa-vastasest sanktsioonidest
Macron: Putin unistab Euroopa Liidu "demonteerimisest"
Trumpi ja Putini vahel: Macron otsustab, kas Venemaaga sõprust arendada või mitte
Macron: Balti riikide kuulumine Schengeni tsooni on viga, mis tuleb parandada
Tagid:
Donald Trump, Emmanuel Macron, Angela Merkel, Boris Johnson, Krimm, G7, G8, Venemaa

Peamised teemad