03:11 27. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1634
  • RUB90.4050
Välisuudised
lühendatud link
80 aastat II maailmasõja algusest - poolakate veider aastapäev (9)
11601

Donald Trump tühistas Teise maailmasõja alguse aastapäeva reisi Poola. Varssavi esitles seda visiiti varem peaaegu mälestusürituste peasündmusena.

TALLINN, 30. aug — Sputnik. President Donald Trump tühistas USA läänerannikule läheneva orkaani Dorian tõttu varem sellele nädalavahetusel kavandatud visiidi Poola. Olukorda kommenteeris raadio Sputnik eetris ekspert Eduard Popov. 

Ameerika riigipea pidi osalema Teise maailmasõja puhkemise aastapäevale pühendatud üritustel. Presidendi asemel sõidab Poola asepresident Mike Pence. Donald Trump lubas Poola presidendile Andrzej Dudale tulla Varssavisse lähikuudel, teatas Poola pressiagentuurile vabariigi presidendi kabinetiülem Krzysztof Szchersky.

Varem keeldus Poolas toimuvatel mälestusüritustel osalemast Valgevene president Aleksander Lukašenka. Poola meedia seostas seda asjaoluga, et Varssavi ei kutsunud külla Venemaa president Vladimir Putinit.

Armeenia välisministeeriumi teatel ei sõida mälestusüritustele ka Armeenia peaminister Nikol Pašinjan, kes juhindub oma välisvisiitide programmist ja sisepoliitilistest prioriteetidest.

Ekspertide sõnul rõhutasid Poola ametivõimud ja neile lähedased meediaväljaanded tähtpäeva lähenedes USA presidendi väidetavat kohalolekut mälestusüritustel.

Venemaa avaliku ja teabealase koostöö keskuse "Jevropa" direktor Eduard Popov usub, et Poola juhtkond kannab ilmaasjata oma praegused poliitilised sümpaatiad ja antipaatiad üle ajalooküsimustele, sealhulgas suhtumisele Teise maailmasõtta.

"Poola võimudel on Teise maailmasõja teemade kasutamise tõttu poliitilistes huvides väga keerulised suhted oma naabritega. Nii Venemaa kui Valgevene pole oma vastumeelsuses Poola egoismi suhtes üksi. Ka Iisrael suhtub väga kriitiliselt ka Poola katsetesse "tekki enda peale tõmmata" ja kujutada end vaata et natside agressiooni peamise ohvrina. Rahulolematu on ka Poola naaber Saksamaa, mis aitab teda majanduslikult," ütles Eduard Popov raadio Sputniku saates.

Igal aastal 1. septembril tähistatakse Poolas Natsi-Saksamaa kallaletungi ja Teise maailmasõja puhkemise päeva mälestusüritustega. Üritused algavad traditsiooniliselt Gdanskis Westerplatte neemel kell 4:48, kui algas Poola territooriumi esimene pommitamine.

Lugege lisaks:

Teema:
80 aastat II maailmasõja algusest - poolakate veider aastapäev (9)

Samal teemal

NATO telg - nihe paremale: "Meredevaheline" kiil Euroopas
Poola telekanal vallandas töötaja Duda ja Trumpi foto pärast
Ameerika Ühendriigid ja Poola lõid sõjaväebaasi osas käed
Venemaata, kuid Saksamaaga: Poola viis Teise maailmasõja algust tähistada
Tagid:
Teine maailmasõda, Andzej Duda, Donald Trump, USA, Poola

Peamised teemad