02:02 02. Detsember 2020
Kuula otse
  • USD1.1968
  • RUB90.7837
Välisuudised
lühendatud link
Brexit – protsess läks käima (132)
47 0 0

Suurbritannia peaminister Boris Johnson tegi ettepaneku korraldada seepeale, kui alamkoda seaduseelnõu leppeta Brexiti kohta 31. oktoobriks tagasi lükkab, ennetähtaegsed parlamendivalimised.

TALLINN, 5. september — Sputnik. Juhul, kui eelnõu (Brexiti tähtaja edasilükkamisest) vastu võetakse, ei saa valitsus enam täita oma kohustusi (Brexiti protsessi tagamise osas). Tuleb korraldada valimised ja need peaksid toimuma 15. oktoobril, ütles Johnson kolmapäeva õhtul parlamendi kõnetoolis, vahendab RIA Novosti

Antud hetkel on asjalood seoses Brexitiga ummikusse jooksnud: riigi parlament on vastu EL-iga praegusel kujul sõlmitud kokkuleppele, ent samas ka otsustavalt kokkuleppeta Brexiti vastu. Euroopa Liit keeldub läbirääkimisi taasalustamast ja lepingut muutmast. Johnson panustab sellele, et Suurbritannia lahkub Europa Liidust määratud tähtajal – 31. oktoobril – kas leppega või ilma.

Johnson kutsus eile üles mitte hääletama Brexitiga "mõttetu" viivitamise poolt, väites, et see õõnestab Suurbritannia positsiooni läbirääkimistel EL-iga.

Tema arvates läheb Brüssel pigem järeleandmistele, kui ta tunneb, et Suurbritannia astub tingimata 31. oktoobril EL-ist välja.

Peaministri oponentide hinnangul võimaldavad ennetähtaegsed valimised ajada Johnsonil vastutuse edasise määramatuse ja ebastabiilsuse eest mässuliste parlamendisaadikute kraesse, andes samaaegselt peaministrile võimaluse Konservatiivse Partei positsiooni parlamendis tugevdada ja riik rahumeeli ilma leppeta Euroopa Liidust välja viia.

Valimiste korraldamiseks on tarvis kõigist parlamendisaadikutest kahe kolmandiku toetust. Arvestades, et leiboristide liider Jeremy Cobryn on kutsunud valitsust korduvalt üles valimisi korraldama, on Johnsonil nende korraldamiseks küllaltki head väljavaated. Cobryn on samas kindel oma partei edukuses.

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, teeb Suurbritannia valitsus praegu agarasti ettevalmistusi Euroopa Liidust leppeta ehk nn karmiks lahkumiseks, mis peab aset leidma 2019. aasta 31. oktoobriks.

Loe lisaks: 

 

Teema:
Brexit – protsess läks käima (132)

Samal teemal

Brexit – protsess läks käima
Tagid:
poliitika, ennetähtaegne, valimised, parlament, Boris Johnson, Brexit, Suurbritannia

Peamised teemad