15:17 03. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1848
  • RUB87.6900
Välisuudised
lühendatud link
Ida majandusfoorum 2019 (9)
8210

Ida majandusfoorumi plenaaristungil Vladivostokis ei jätnud Venemaa president Vladimir Putin tähelepanuta ühtegi viimase aja kuumadest teemadest.

TALLINN, 6. september — Sputnik. Rahuleping Jaapaniga, lääneriikide juhtrolli ajastu lõppemine, meeleavaldused Moskvas, vangidevahetus Ukrainaga, kaheprotsendiline hüpoteek Kaug-Idas ja Venemaa uusimate relvade müük ameeriklastele – neid ja teisi küsimusi puudutas Venemaa president Vladimir Putin Ida majandusfoorumi (WEF) raames neljapäeval, 5. septembril toimunud plenaaristungil.

Rahulepingust Jaapaniga

Üheks esiteemaks, mida Venemaa president Vladivostokis käsitles, oli naaberriigi Jaapaniga rahulepingu sõlmimise küsimus, mis on otseselt seotud nelja Venemaale kuuluva saarega Kuriili saarestikus.

Tema sõnul jäävad isegi juhul, kui Venemaa ja Jaapan on valmis lepingule alla kirjutama, alles sõjalised ja kaitseküsimused ning julgeolekuküsimused ja sel puhul on kumbki riik sunnitud arvestama teistegi suurriikide seisukohti, näiteks Jaapani kohustusi Ameerika Ühendriikide ees.

Lääneriikide juhtrolli ajajärgu lõpulejõudmisest

Putin tunnistas maailmas toimuva mõjuhoobade lääneriikide käest idariikide kätte ümberjaotumise olulisust ja nõustus Prantsusmaa presidendi Emmanuel Macroni hiljutise sedastusega lääneriikide juhtrolli ajajärgu lõpulejõudmisest, lausudes:

"Ma ei suuda endale ette kujutada tõhusalt toimivat rahvusvahelist organisatsiooni, mis tegutseks ilma India ja Hiinata."

Ta lisas, et ka Suure Seitsmiku (G7) formaadil on eluõigus, märkides samas, et G7 äsjane foorum Biarritzis toimus kõrgendatud jääletoonil: "Tegemist on alati kiiduväärse arvamustevahetusega, isegi kui see kõrgendatud toonil aset leiab. Nagu ma aru saan, siis nõnda seekord Seitsmikus juhtuski."

Hüperrelva müügipakkumisest USA-le
Balti laevastiku korvett
© Sputnik / Александр Подгорчук

Vladimir Putin teatas, et ta pakkus USA presidendile võimalust Venemaa ülihelikiirusel toimiva relvasüsteemi ostmiseks. Tema sõnul kerkis Suure Kahekümne kohtumisel Osakas küsimus, kuidas tuleks ühiste kokkulepete raames käsitleda Venemaa kaasaegset relvastust, sealhulgas ülihelikiirusel toimivaid ründeraketisüsteeme, kuna ühelgi teisel riigil maailmas seniajani niisugust relva ei ole.

"Ma ütlesin Donald Trumpile: "Kas tahad, müüme selle sulle? Niiviisi saamegi otsekohe kõik tasakaalu. Nemad, tõsi küll, ütlesid, et hakkavad neid peagi ise tootma ja nähtavasti toodavadki. Aga milleks raha raisata, kui meie oleme juba need kulutused teinud ja võiksime midagi neist tagasi teenida, samal ajal oma julgeolekut kahjustamata, vaid eesmärgiga luua olukord, kus valitseb tasakaal?" – nii kirjeldas ta oma ettepanekut USA presidendile.

Vladimir Putin ei täpsustanud, mismoodi Trump tehtud ettepanekule reageeris.

Президент РФ Владимир Путин выступает на пленарном заседании V Восточного экономического форума во Владивостоке
© Sputnik / Алексей Даничев
Venemaa president Vladimir Putin Ida majandusfoorumil

Nagu Sputnik Eesti kirjutas, on Venemaa ainus riik maailmas, kes on ametlikult teatanud, et tal on ülihelikiirusel toimiv relv. Käesoleva aasta veebruaris teatas Putin planeeriva lõhkepeaga strateegilise raketikompleksi "Avangard" seeriatootmise käivitamisest ja laevadevastase ülihelikiirusel lendava tiibraketi "Tsirkon" edukatest katsetustest. Pentagon tunnistas hüpersoonilise relva olemasolu Venemaal.

President puudutas ka järgmisi teemasid: vangidevahetus Ukrainaga, meeleavaldused Moskvas, kaheprotsendiline hüpoteek Kaug-Idas jm, mille kohta saab lugeda portaali venekeelsest osast.

Ida majandusfoorum toimub Vladivostokis 4.–6. septembrini. Meediaagentuur Rossija Segodnja on viienda Ida majandusfoorumi peamiseks teabepartneriks.

Loe lisaks: 

Teema:
Ida majandusfoorum 2019 (9)

Samal teemal

Ida majandusfoorum 2019
Tagid:
majandus, poliitika, Venemaa, Vladimir Putin, Ida majandusfoorum

Peamised teemad