06:01 13. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1771
  • RUB86.3013
Välisuudised
lühendatud link
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)
60 0 0

Eesti diplomaadid nimetasid ebadiplomaatiliselt Venemaa ja Ukraina kodanikke, kes saadeti Moskvasse "kurjategijateks" ja Ukraina kodanikke, kes naasid Moskvast Kiievisse "silmapaistvateks kodanikeks".

TALLINN, 8. september — Sputnik. Eesti suursaatkond Kiievis kommenteeris 7. septembril toimunud Ukraina ja Venemaa vangide vahetust. 

Varem kinnitas Eesti välisminister, erakonna Isamaa liige Urmas Reinsalu oma Ukraina kolleegile Vadõm Prõstaikole, et Eesti toetab jätkuvalt "vastupanu Venemaa agressioonile". 

Скриншот с публикацией в твиттере посольства Эстонии в Украине
© Sputnik /
Kuvatõmmis saatkonna Twitteri kontolt.
Laupäeval, 7. septembril toimus Venemaa ja Ukraina vahel vangivahetus valemi "35 35 vastu" järgi. Portaali RIA Novosti Ukraina juht Kirill Võšinski, kes vabastati Ukraina vanglast, ning teised venelased ja ukrainlased, kelle vabastamises Moskvaga kokku lepiti, saabusid erilennukiga Moskvasse.

Krimmis terrorirünnakute korraldamises süüdistatud ja Venemaal pikaajalisele vanglakaristusele mõistetud ukrainlased Oleg Sentsov ja Aleksander Koltšenko, spionaažis süüdi mõistetud Roman Suštšenko, samuti Kertši väinas provokatsiooni eest kinni peetud 24 Ukraina meremeest ning teised Ukraina kodanikud naasid kodumaale.

Lennujaamas kaasmaalastega kohtunud Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi teatas vahetuse teise etapi, sealhulgas Krimmi vanglates viibivate ukrainlaste vabastamise võimalusest. 

Ukraina mereväe juhtkond autasustas ja esitas auastmete ülendamiseks meremehed, kes vabastati Venemaaga toimunud vangide vahetamise käigus, teatas RT.

Lääne ettevaatlik optimism

USA president Donald Trump ütles, et vangide vahetamine võib olla Moskva ja Kiievi suhete normaliseerimise algus, teatas RIA Novosti. Ka Berliinis suhtuti vangide vabastamisse positiivselt. 

Samal ajal kutsus Saksamaa liidukantsler osapooli üles tegema Minski lepete ellurakendamiseks edasisi jõupingutusi. "Normandia formaadi" tegevuse aktiveerimise vajadusest teatas ka Prantsusmaa president Emmanuel Macron.

"See on otsustav samm konstruktiivse dialoogi jätkamisel, mis lähinädalatel jätkuma peaks," seisab Prantsusmaa presidendi pressiteenistuse avalduses.

Sputnik Eesti on juba teatanud, kinnipeetavate vahetus sai võimalikuks pärast Venemaa presidendi Vladimir Putini ja tema Ukraina kolleegi Volodõmõr Zelenskõi telefonivestlust. 

Kodanike vabastamine Ukrainas on esimene samm teel Moskva ja Kiievi vastasseisult dialoogile, ütles Föderatsiooninõukogu rahvusvaheliste suhete komisjoni juht Konstantin Kossatšov.

Lugege lisaks:

Teema:
RIA Novosti Ukraina peatoimetaja vahistamine (61)

Samal teemal

Ukrainas represseeritakse rahu idee eest
Ukrainas peeti kinni Venemaa tanker – mida taotleb Ukraina julgeolekuteenistus
Ukrainas otsustati valida võimukandjaid Eesti moodi: üksikasjad
Eesti ekspert hakkab Ukrainas võitlema organiseeritud kuritegevuse vastu
Tagid:
Normandia nelik, kinnipeetav, vahetus, Ukraina, Venemaa

Peamised teemad