07:17 30. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1704
  • RUB93.0481
Välisuudised
lühendatud link
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)
19210

Venemaa kaitseministeerium avaldas Molotov-Ribbentropi pakti allkirjastamise 80. aastapäeva puhul oma veebilehel seni salastatud Teise maailmasõja künnisel toimunud sündmusi käsitlevad dokumendid.

TALLINN, 9. september — Sputnik. Venemaa kaitseministeeriumi poolt lahtisalastatud unikaalsed dokumendid aitavad saada märksa täielikuma pildi nendest sündmustest. Keskarhiivi materjalid avalikustati Saksamaa ja NSV Liidu mittekallaletungilepingu (niinimetatud Molotov-Ribbentropi pakti) allkirjastamise 80. aastapäevaks kaitseministeeriumi veebilehel rubriigis "Habras rahu sõja lävel". 

Avalikustatud materjalid muudavad oluliselt levinud traditsioonilisi arusaamu lähenevatest tormituultest, Poola-poolsest ohust ja Molotov-Ribbentropi pakti sõlmimise põhjustest.

Солдаты фашистской Германии переходят границу Польши
© Foto : Public Domain
Fašistliku Saksamaa sõdurid Poola piiril
Kaitseministeeriumis nenditi, et lahtisalastatud dokumendid annavad ettekujutuse sellest, mispärast sedavõrd keerulises sõjalis-poliitilises olukorras need või teised otsused vastu võeti ja on ühtlasi kutsutud ja seatud võitlema ajaloovõltsingute ning katsete vastu Suure Isamaasõja ja Teise maailmasõja tagajärgi ümber mõtestada.

Salastatusest vabastatud dokumentide seas on Punaarmee Kindralstaabi ülema Boriss Šapošnikovi kiri NSV Liidu riigikaitse rahvakomissar Kliment Vorošilovile, milles antakse hinnang sõjaohule ja nii üksikute riikide kui ka sõjaliste liitude ja blokkide sõjalisele võimekusele.  Nõukogude sõjandusasjatundjate arvates ei kujutanud tol perioodil endast suurimat ohtu NSV Liidule mitte üksnes Saksamaa ja Itaalia sõjaline liit, vaid ka fašistliku bloki huviorbiiti kuulunud Poola.

Suurbritannia ja Prantsusmaa positsiooni suure sõja eel kirjeldatakse nõukogude dokumentides kõikuvana.

Донесение заместителя Народного комиссара обороны – начальника Политуправления РККА армейского комиссара 1-го ранга Л.З.Мехлиса Народному комиссару обороны Маршалу Советского Союза К.Е.Ворошилову и Секретарю ЦК ВКП(б) И.В.Сталину от 21 сентября 1939 года
© Sputnik
Riigikaitse rahvakomissari asetäitja, Punaarmee Poliitilise Peavalitsuse ülema, 1. järgu armeekomissar Lev Mehlise aruanne riigikaitse rahvakomissarile Nõukogude Liidu marssal Kliment Vorošilovile ja ÜKP(B) KK sekretär Jossif Stalinile 1939. aasta 21. septembrist.
Lahtisalastatud dokumentide avaldamine on jätkuks kaitseministeeriumi sammudele, mille eesmärgiks on kaitsta ajaloolist tõde ning vastutegevus ajaloo võltsingutele ja katsetele Suure Isamaasõja ja Teise maailmasõja tagajärgi ümber mõtestada.

Lugege lisaks:

Teema:
Suure Isamaasõja võidu 73. aastapäev (22)

Samal teemal

Müncheni sobing: millest sai alguse Teine maailmasõda
Eesti sõda: miks lõppes Teine ​​maailmasõda Tallinnale kõige hiljem
Ostan-müün Teise maailmasõja ajalugu – nüüd ka Poola kombel
Ukraina lõikas Teise maailmasõja ümber
Tagid:
avalikustamine, salastatus, arhiiv, dokumendid, Teine maailmasõda, Venemaa

Peamised teemad