20:53 31. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1698
  • RUB92.4606
Välisuudised
lühendatud link
31 0 0

Iraani tegevus ei aita de-eskaleerumisele kaasa, kuid Berliinis oodatakse Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri otsust, ütles Saksamaa välisminister Heiko Maas Berliinis ajakirjanikele.

TALLINN, 10. september — Sputnik. Varem on agentuur Reuters diplomaatilistele allikatele viidates teatanud, et Rahvusvahelise Aatomienergia Agentuuri (IEAE) eksperdid on tuvastanud ühelt Teherani objektilt võetud proovides uraani jälgi, mida Iisraeli peaminister Nenjamin Netanyahu on nimetanud "salajaseeks tuumalaoks", vahendas RIA Novosti

IEAE asejuhi visiit leidis ase paar päeva pärast Iraani tuumaenergiakohustuste vähendamise 6. septembril alanud kolmanda etapi algust.

"See, mida Iraan praegu teeb, kasuks ei tule. Praegu tehakse rahvusvahelisel tasandil pingelõdvenduse saavutamiseks väga aktviiseid jõupingutusi. Kokkuvõttes ei tugine me mitte väidetele, vaid olemasolevatele faktidele ning ootame neil päevil IAEA aruande ilmumist," ütles Maas.

Minister lisas, et "sõda ei ihka mitte keegi, kõik püüdlevad poliitilise lahenduse poole ning selleks on tarvis kõnelust jätkata, seda sihti ei tohi silmist kaotada."

Iraan alustas tänavu augustis Qomi linna lähedal Fordowi tuumaobjekti isotoopide tootmiskeskuse ehitust, vahnedas uudisteportaal Sputnik Eesti

Keskus uurib stabiilsete isotoopide tootmise meetodeid, sealhulgas destilleerimise ja soojusvahetite abil. Isotoope saab kasutada meditsiinis, tööstuses ja teaduses.

Enne 2015. aasta lepingu allkirjastamist tuumaettevõtmiste piiramiseks süüdistati Iraani uraani rikastamises just Fordowi maa-aluses rajatises.

Teheran omakorda eitas süüdistusi korduvalt, et Fordowi rajatis oli relvakvaliteediga uraani tootmiseks ette nähtud, öeldes, et selle ülesandeks on ainult elektrijaamade tarvis väherikastatud uraani tootmine.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Rouhani: Euroopa toetus Iraanile on "ajalooline võit"
Müstilised kaadrid liivatormist Iraanis
Teheran: Iraan ei lase end naftaturult välja tõrjuda
Tagid:
IEA, Heiko Maas, uraan, tuumaenergeetika, Iraan, Saksamaa

Peamised teemad