07:05 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
58 0 0

Ukraina on peatanud Venemaaga sõlmitud kahepoolsete lepingute lõpetamise protsessi, mis sai hoo sisse Petro Porošenko juhtimisel.

TALLINN, 13. september — Sputnik. Lepingute ühepoolse denonsseerimise protsess algas 2014. aastal pärast relvastud riigipööret, konflikti puhkemist Donbassis ja Krimmi tagasipöördumist Venemaale, vahendab RIA Novosti ajakirja Kommersant.

Viimati katkenud kokkulepete hulka kuuluvad sõpruse, koostöö- ja partnerlusleping, mille kehtivus lõppes 1. aprillil 2019 ja 1995. aastast pärit valitsustevaheline õiguslepe "Juriidilise teabe vahetamise kohta", mis lõppes 6. veebruaril.

Kokku sisaldab kahepoolne õigusraamistik umbes 400 kokkulepet. Viimati ilmusid andmed selle kohta, mitu lepingut Ukraina Venemaaga juba lõpetas ja kui palju neid katkestada kavatsetakse, mullu sügisel.

Väljaande arvates võib töösuhte lõpetamise protsessi peatamine olla küll seletatav asjaoluga, et uue presidendi Vladimir Zelenski meeskond on hõivatud personaliküsimustega, ega pole veel teemaga tegelema hakanud.

Venemaa välisministeeriumist ja ajalehtedest pärit allikad usuvad, et varasema praktika jätkamine või sellest loobumine on signaaliks, mis aitab mõista, kas kahe riigi suhted on muutumas ja kui on, siis mis suunas.

Kommersandi vestluspartneri sõnul toimisid nii Porošenko ajal kui ka nüüd diplomaatiliste suhete loomise, valitsusside ja üksteise kultuurikeskuste tegutsemise lepingud, mis toimivad tänaseni. Lisaks suhtlevad pooled sellistes õigusküsimustes nagu tagasivõtmine, kurjategijate vastastikune väljaandmine ja veel muudeski.

Samuti ei ole Venemaa ja Ukraina konflikti vältel ükski osapooltest kunagi kahtluse alla seadnud kahepoolseid koostöölepinguid tuumaenergia alal.

Venemaa ja Ukraina vahelised suhted halvenesid oluliselt pärast sündmusi Krimmis ja Donbassis. Krimm sai jälle Venemaa osaks pärast 2014. aasta märtsis toimunud referendumit, millel 96,77% Krimmi vabariigi ja 95,6% Sevastopoli elanikest hääletas Venemaa koosseisu astumise poolt.

Ukraina peab Krimmi endiselt omaks, kuid "ajutiselt okupeeritud" territooriumiks. Moskva on korduvalt teatanud, et Krimmi elanikud on demokraatlikult, täies kooskõlas rahvusvahelise õiguse ja ÜRO põhikirjaga hääletanud Venemaaga taasühinemise poolt. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on Krimmi küsimus "lõplikult suletud".

Loe lisaks: 

Samal teemal

Keelatud viljad: mispärast on Euroopa Liit Ukraina puuviljadest keeldunud
Moskva hoiatas Ukrainat liigse bravuuritsemise eest
Kiiev ei näe katastroofi
Krimm Venemaa koosseisus
Tagid:
majandus, Volodõmõr Zelenskõi, leping, poliitika, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad