22:30 04. Juuni 2020
Kuula otse
  • USD1.1250
  • RUB77.8132
Välisuudised
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
59 0 0

Lääneriikidel tasuks Krimmi saata oma vaatlejad ja veenduda, et siin toimuvad valimised on märksa ausamad ja demokraatlikumad kui neil endil toimuvad, nendib Venemaale kuuluval poolsaarel elava ukrainlaste kogukonna juht.

TALLINN, 13. september — Sputnik. Krimmi ukraina kogukond kutsus lääne diplomaate seda piirkonda külastama, et oma silmaga kaeda Krimmis elavaid rahvusvähemusi ja nende poliitiliste õiguste tagamist. Nii vastasid ukrainlased Euroopa Liidu poliitikute avaldustele Venemaale kuuluval Krimmi poolsaarel toimunud kohalike valimiste tulemuste mittetunnistamise kohta.

Moskva on korduvalt juhtinud lääneriikide tähelepanu sellele, et  Krimmi elanike 2014. aasta referendumil tehtud tahteavalduse eiramine, mille tulemusena Krimm pöördus tagasi Venemaa koosseisu, on lubamatu. 8. septembril oli Krimmis, nagu kogu Venemaal, ühtne valimistepäev. RIA Novosti teatel, on Krimmi ukraina kogukonna juht Anastassia Gridtšina veendunud, et kohalikud valimised kulgesid palju demokraatlikumalt ja vabamalt kui läänes: 

Ta rõhutas, et on valmis sõitma Krimmi delegatsiooni koosseisus 2020. aastal USA presidendivalimistele.

"Seal isiklikult kohal viibides saame hinnata, kas see protsess on ikka sedavõrd demokraatlik ja läbipaistev, nagu ameeriklaste meediakanalid sellest igal sammul hõiskavad, ja rääkida seal nähtust kogu maailmale," sõnas Gridtšina kokkuvõtteks. 

Samas Eesti ja teiste Euroopa Liidu ja lääneriikide välisministeeriumid valimised hukka mõistnud, nimetades neid ebaseaduslikeks. Lääneriigid jätkavad "Ukraina suveräänsuse ja territoriaalset terviklikkuse" toetamist.

Krimmi valimisi tunnistamast keeldumisega demonstreerib Euroopa Liit oma mõtteviisi ummikut ja suutmatust mõista rahvaste enesemääramise õigust ja austada demokraatia põhimõtteid, nentis Krimmi asepeaminister, piirkonna alaline esindaja Venemaa presidendi juures Georgi Muradov.

Sputnik Eesti on varem teatanud, et Venemaa politoloog ja ajakirjanik Juri Svetov peab Eesti ja Leedu reageeringut Krimmis toimunud valimistele katseks "USA-le meeltmööda" olla.

Lugege lisaks:

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

Zahharova: Eestil tasub omaks võtta, et Krimm on Venemaa oma
Miks Pompeo silmis on Krimm midagi muud kui Golanid
Prantsuse ajakirjanik soovitab Eesti kolleegidel Krimm rahule jätta
Tingimine on antud juhul kohatu: kuidas Krimm Porošenko fantaasiatele vastas
Tagid:
kutse, inimõigused, Krimm, valimised, Venemaa

Peamised teemad