03:40 21. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1833
  • RUB89.1439
Välisuudised
lühendatud link
8910

Venemaa välisminister Sergei Lavrov teatas, et aktiivne sõjategevus Süüria territooriumil on lõppenud ja riik hakkab samm-sammult naasma rahuaja elukorralduse juurde.

TALLINN, 14. september — Sputnik. Venemaa välisminister Sergei Lavrov leiab, et sõda Süürias on "tõepoolest lõppenud". Tema sõnul on riik samm-sammult naasmas normaalse ja rahuliku elukorralduse juurde.

Lavrov on kindel, et sellistes tingimustes kerkivad esiplaanile kohustused osutada Süüriale humanitaarabi ja "edendada poliitilist protsessi kriisi lahendamisel saavutamaks olukorra vääramatu ja kauakestev stabiliseerumine nii selles riigis kui ka Lähis-Idas tervikuna."

Minister rõhutas, et Venemaa "peab väga oluliseks järjepidevat kontaktihoidmist Süüria poliitiliste jõududega, sealhulgas opositsiooniga" ning kutsub üles toimima nõnda, et poliitilises protsessis osaleksid kõik Süüria ühiskonnagrupid.

"Kokkuvõttes toetab ju Venemaa suveräänse, territoriaalselt tervikliku Süüria taastamist, kõikide süürlaste naasmist oma kodumaalening riigi enese naasmist "araabia perekonda", mis kujuneb Lähis-Idas stabiilsuse ja turvalisuse tagamise pandiks," lausus Lavrov kokkuvõtteks.

Läänel ei õnnestunud Süüriat "teiseks Liibüaks" muuta

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et konflikt Süürias sai alguse 2011. aastal, kui relvastatud ja lääneriikide poolt rahastatud opositsioonijõud astusid välja riigi seadusliku valitsuse vastu.

Samaaegselt loodi lääne meedias juba läbiproovitud Liibüa skeemi kohaselt rõhutatult negatiivne kuvand Süüria seaduslikult valitud presidendi Bashar Assadi osas, keda süüdistati "verise režiimi" kehtestamises väidetavalt keemiarelva kasutamisega tema enese rahva vastu.

Seda ära kasutades tõttasid ameeriklaste poolt hõivatud Iraagist ja Süüriast kohale terroristid, kes olid loonud enda kontrolli all oleval territooriumil nn islami kalifaadi.

Olukorda komplitseeris asjaolu, et lääneriikide koalitsioon eesotsas USA-ga ning paar Süüria naaberriiki (Türgi ja Iisrael) sooritasid terroristidega võitlemise ettekäändel tegelikult sõjalise interventsiooni Süüria põlisalale.

2015. aasta augustis pöördus Süüria president Bashar al-Assad Venemaa poole palvega sõjalise abi osutamiseks. Alates 2015. aasta 30. septembrist asusid Venemaa õhuväed pommitama terroristide rajatisi. Lisaks sellele andis Venemaa aktiivselt humanitaarabi terroristide käest vabastatud Süüria piirkondade elanikele.

2017. aasta lõpul teatasid Süüria võimud võidust Islamiriigi* üle. Praegusel ajal on tähtsaimate ülesannetena esiplaanil olukorra poliitiline lahendamine, riigi taastamine ja põgenike naasmine kodumaale.

*Venemaal keelatud terroriorganisatsioon

Loe lisaks:

Samal teemal

USA raketirünnak Süüria õhujõudude baasile
Süüria süüdistab USA-d Rukbani laagri vanglaks muutmises
Süüria terrorivõitlejad jätsid maha välismaise sisseseadega haigla
Süüria armee hävitas sadu ISISe* võitlejaid
Süüria: USA varustab Ukraina kaudu terroriste relvadega
Süüria "keemiarünnaku" konflikt
Tagid:
poliitika, sõda, Sergei Lavrov, Venemaa, Süüria

Peamised teemad