06:09 12. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1783
  • RUB85.6858
Välisuudised
lühendatud link
57 0 0

Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko, kes nimetas hiljuti Kiievi ja Moskva suhete praegust seisu "sulaks", andes mõista, et Venemaa-vastased sanktsioonid ei ole Ukraina juhtkonnale eesmärk omaette.

TALLINN, 15. september — Sputnik. Ukraina välisminister Vadõm Prõstaiko rääkis, kuidas riigi uus juhtkond võib muuta Kiievi ja Moskva suhete dünaamikat.

Tema sõnul tegutsevad Ukraina president, parlament ja valitsus nüüd ühiselt "monoliitse jõuna", kellega Venemaa peab arvestama. Uuel Kiievi valitsusel on selge nägemus Ukraina tulevikust ja selle saavutamise teedest, teatas Prõstaiko oma esinemisel Jalta Euroopa Strateegiafoorumil, mis nimele vaatamata toimus Kiievis. 

Prõstaiko hindas hiljuti Ukraina televisioonis Kiievi ja Moskva suhete hetkeseisu "sulaks". 
Sputnik Eesti on kirjutanud, et pärast Volodõmõr Zelenskõi saamist Ukraina presidendiks on Kiievi ja Moskva hoogustunud dialoog andnud juba konkreetse tulemuse - 7. septembril vahetasid pooled vange.

See sai võimalikuks alles pärast Vladimir Putini ja Volodõmõr Zelenskõi telefonivestlust. Presidendid hindasid vangide vabastamist positiivselt ja märkisid, et sellel aktsioonil on suur tähtsus "kahepoolsete suhete normaliseerimisel ja tervendamisel".

Moskva ja Kiievi suhted halvenesid pärast riigipööret Kiievis 2014. aasta veebruaris ja Ukraina-sisese konflikti puhkemist Donbassis. Ukraina võimud on korduvalt süüdistanud Venemaad sekkumises riigi siseasjadesse. 2015. aasta jaanuaris tegi Ukraina Ülemraada avalduse, nimetades Venemaad "agressorriigiks".

Moskva eitab Kiievi süüdistusi ja nimetab neid vastuvõetamatuks rõhutades, et Venemaa ei ole Ukraina sisekonflikti osapool ja tal ei ole mingit pistmist riigi kaguosas toimuvaga, kus alates 2014. aastast jätkub relvastatud vastasseis isehakanud vabariikide rahvaväelaste ja Ukraina armee vahel. Mingeid "Vene sõjaväelasi", kellest Kiiev räägib, ei ole Donbassis avastanud isegi OSCE vaatlejad.

Vene pool on korduvalt rõhutanud ka oma huvi, et Kiiev ületaks poliitilise ja majanduskriisi.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Riigikogu spiiker: suhteid Venemaa ühiskonnaga on vaja "parandada" sanktsioonide abil
Eesti suursaatkond: Venemaa ja Ukraina vangide vahetus on "suurepärane tehing"
Siseminister soovib pseudo-ukrainlaste tõttu lõpetada viisavabaduse Ukrainaga
President osaleb Jalta foorumil Krimmi nägemata
Tagid:
kahepoolsed suhted, sanktsioonid, välisminister, Venemaa, Ukraina

Peamised teemad