00:01 04. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1726
  • RUB86.6018
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
87 0 0

Ukraina kaitseministeerium on teatanud kavatsusest osta USA-lt juba tänavu tankitõrjekomplekse Javelin. Olukorda kommenteeris raadio Sputnik saates Venemaa Sõjateaduste Akadeemia professor Sergei Sudakov.

TALLINN, 16. september — Sputnik. Ukraina kaitseministeerium teatas, et ostab otse USA-lt tankitõrjekomplekse Javelin ja rakette. Komplekside täpset arvu ja tehingu maksumust ei avalikustata, Ameerika pool on salastanud ka kontrolli Javelini kasutamise üle Ukraina relvajõududes.

Olukorda kommenteeris raadio Sputnik saates politoloog, amerikanist, Venemaa Sõjateaduste Akadeemia professor Sergei Sudakov, kes ei seosta Kiievi Javelini-alaseid plaane katsetega valla päästa Donbassi sõja järjekordne voor või president Volodõmõr Zelenskõi retoorikaga võitlusest Krimmi eest "mitte ainult sõnadega". 

Eksperdi arvates osutab Ukraina sõjaväelaste soov hankida Ameerika ründesüsteeme Ukraina senise poliitilise kursi jätkumisele, millega uutel võimudel pole võimalik midagi saavutada.

"See on pigem psühholoogilise mõjuga ost, mis võimaldaks edasi rääkida, et Ukraina läheneb läänemaailmale ja täidab juba (ekspresident Petro — toim) Porošenko ajal võetud kohustusi. Laias laastus püsib Ukraina suhetes läänega endisel kursil. Zelenskõist saab selle poliitika pantvang, mida ajas lääneriikide ja USA suhtes Porošenko," resümeeris Sergei Sudakov.

2017. aastal kiitis USA heaks mitmesuguse relvastuse, sealhulgas Javelini komplekside tarnimise Ukrainale. Venemaa on korduvalt hoiatanud välismaalt Ukrainasse relvade toimetamise eest, sest see võib soodustada Donbassi konflikti eskaleerumist ja takistada Minski lepete elluviimist. Taoliste relvatarnete vastu on avaldusi teinud ka Euroopa poliitikud. Näiteks Saksamaa president Frank-Walter Steinmeier on teatanud, et see samm on väga riskantne ja ebaproduktiivne viis kriisist välja tulla.

Lugege lisaks:

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Ukraina eksperiment peab tõestama riigi olemasolu või puudumist
Eesti kaitsevägi sai Ameerika Ühendriikidelt Javelini rakette
NATO konksu otsas: milleks Eestile nii palju tankitõrjerelvi
Kaitsevägi hangib enam kui 200 miljoni eest laskemoona
Tagid:
Minski lepped, Donbass, otsetarne, Javelin, Ukraina, USA

Peamised teemad