13:01 28. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1832
  • RUB90.5710
Välisuudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
6510

OSCE suurimal inimõiguste ja demokraatia aastakonverentsil tõi Sputnik Lietuva peatoimetaja Marat Kasem esile faktid ajakirjanike õiguste rikkumisest Eestis, Lätis ja Leedus.

TALLINN, 17. september — Sputnik. Sputnik Lietuva peatoimetaja Marat Kasem pidas Euroopa Julgeoleku- ja Koostööorganisatsiooni (OSCE) inimõigustele pühendatud nõupidamisest osavõtjatele ettekande Baltimaades ajakirjanikke ahistatamisest ja nende õiguste rikkumisest.

RIA Novosti teatel võtab Euroopa suurimast inimõiguste ja demokraatiateemalisest aastakonverentsist (Human Dimension Implementation Meetings (HDIM)), nn inimmõõtmete nõupidamisest osa 57 delegatsiooni OSCE liikmesriikidest ning tema struktuuridest, kodanikuühendustest ja rahvusvahelistest organisatsioonidest.

Kasem juhtis kokkutulnute tähelepanu sellele, et Leedus, Lätis ja Eestis kõlavad pidevalt venevastane retoorika ja väited vajadusest tõkestada Venemaa meediakanaleid. Ta rõhutas, et oma töös rahvusvahelises agentuuris ja raadiojaamas Sputnik põrkub ta alailma kokku kohalike võimude surveavaldusega. 

Marat Kasem rääkis, kuidas 2018. aasta juulis kuulati teda 12 tundi Riia kaitsepolitseis üle ning Läti elektroonilise meedia nõukogu soovitas riigis tegutseval meedial Sputniku fotokorrespondenti mitte kasutada.

"Ametlikult vormistatud kujul sääraseid soovitusi õnneks ei kehtestatud," nentis Kasem. Selline Läti võimude käitumine rikub jämedalt riigi põhiseadust ja Euroopa Liidu õigussätteid, sealhulgas Euroopa Liidu põhiõiguste hartat, Euroopa Liidu inimõiguste ja põhivabaduste konventsiooni ning Euroopa Liidu Nõukogu kinnitatud resolutsiooni meediavabaduse ja meedia mitmekesisusest digikeskkonnas. 

Käsitledes olukorda Eestis ütles ta, et seal on riigiametnikel lausa keelatud suhelda Sputniku ajakirjanikega. "Eesti valitsuse võrgulehel on valitsuse suhtlusjuhend. Meid nimetatakse Venemaa propagandaks," täpsustas ajakirjanik.

Mitte ainult Sputnik

Kasemi sõnul ei pea tagakiusamist taluma üksnes Sputnik, vaid ka teised teabeportaalid. Nii blokeeriti tänavu juulis Lätis teabeportaal Baltnews.lv ettekäändel, et see kujutavat endast "ohtu Ukraina iseseisvusele", ning ajakirjanikke ähvardati kriminaalmenetlusega. 

Sputnik Eesti on korduvalt kirjutanud Balti ametivõimude ja neid toetava meedia survest sõltumatutele meediakanalitele ja ajakirjanikele. Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud Baltimaades ja lääneriikides Venemaa meediakanalitele propaganda ja ebaobjektiivsuse osas esitatud süüdistuste paikapidamatust. Moskvas peetakse kõiki ajakirjanikele tehtavaid takistusi võitlusvahendiks sõnavabaduse ja alternatiivse teabe levitamise vastu.

Lugege lisaks:

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

NATO kurdab "vene propaganda" tõhususe üle
EKRE liige ähvardas Sputnik Eesti toimetuse "likvideerida"
Käed eemale Punasest Rutast: Leedu kirjanik nõuab jälitamise lõpetamist
Propastop noris Sputnikku
Kohutav tõde Venemaa kohta: salajasele propagandale kulutatakse miljoneid
Tagid:
meedia, propaganda, ahistamine, Sputnik Lietuva, OSCE

Peamised teemad