06:51 09. Juuli 2020
Kuula otse
  • USD1.1286
  • RUB80.4584
Välisuudised
lühendatud link
Krimm Venemaa koosseisus (98)
10011

Saksa professor selgitas, miks tuleks lääne poliitikute väiteid Krimmi annekteerimise kohta Venemaa poolt pidada propagandaks.

TALLINN, 18. september — Sputnik. Hamburgi ülikooli professor Reinhard Merkel jõudis järeldusele, et avaldused, nagu oleks Venemaa Krimmi "annekteerinud", ei vasta tõele. Professori sõnul andsid Krimmi elanikud oma hääle Vene Föderatsiooniga liitumise poolt, nii et mingist annekteerimisest pole põhjust rääkida.

"Pole kahtlust, et rahvahääletuse tulemus vastas valdava enamuse poolsaare elanike tegelikule soovile," tsiteerib InoTV Merkeli kommentaari väljaandele InfoSperber.

Lisaks möönis ekspert, et Krimmi endised võimud võisid olla küll rikkunud Ukraina seadusi, kuid Venemaa Föderatsiooni jaoks pole teise riigi õigusaktid siduvad. Rääkides Venemaa sõjaväe viibimisest 2014. aasta kevadel Krimmis, märkis professor, et see asjaolu ei anna alust rääkida "maskeeritud annekteerimisest". 

Merkel usub, et saame rääkida ainult "eraldamisest" ehk riigi iseseisvuse väljakuulutamisest rahvahääletuse tulemuste alusel, millele järgnes eraldumine Ukrainast. "Eraldumine, referendum ja ühinemine välistavad "annektsiooni", isegi kui kõik need toimingud pandi toime rahvusvahelise õiguse rikkumisega.

Erinevus "annekteerimise" ja "eraldumise" vahel on sama kui sõnadel "ära võtta" ja "vastu võtta", selgitas professor. Ta tuletas meelde, et rahvusvahelises õiguses määratletakse "annekteerimist" ühe riigi territooriumi vägivaldse hõivamisena teise riigi poolt. See põhjustab Merkeli sõnul toimunu vale tõlgendamise, mis on aluseks Venemaa süüdistamisele lääne poliitikute poolt. "Kuid see on propaganda," rõhutas Merkel.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et Krimmi Vabariik sai Vene Föderatsiooni osaks 2014. aasta märtsis. Sellele eelnes põhiseadusevastane riigipööre Kiievis ja Krimmi referendum Venemaaga taasühinemise kohta. Demokraatliku rahva tahteavalduse tulemuste kohaselt otsustasid 96,77% Krimmi Vabariigi valijatest ja 95,6% Sevastopoli elanikest liitumise poolt Venemaa Föderatsiooniga. 

Moskva on korduvalt teatanud, et edasised arutelud poolsaare staatuse kohta on mõttetud. Venemaa presidendi Vladimir Putini sõnul on see küsimus Vene Föderatsiooni jaoks igaveseks otsustatud. 

Lugege lisaks:

Teema:
Krimm Venemaa koosseisus (98)

Samal teemal

Narva pole Krimm, vaid palju hirmsam - Briti ajakirjanikud teavad
"Krimm on nende oma" ehk kuidas Trump Krimmi venekeelseks tunnistas
Prantsuse ajakirjanik soovitab Eesti kolleegidel Krimm rahule jätta
Miks Pompeo silmis on Krimm midagi muud kui Golanid
Tagid:
propaganda, Ukraina, Venemaa, liitumine, Krimm

Peamised teemad