16:10 25. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1865
  • RUB90.1119
Välisuudised
lühendatud link
Meedialahingud (290)
73 0 0

Ameerika endine luureohvitser Edward Snowden rääkis esimest korda üksikasjalikult oma saabumisest Venemaale 2013. aasta juunis ja Venemaa FSB koostööettepanekust ning selle tagasilükkamisest.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Edward Snowden kirjutas Venemaale tulekust oma autobiograafilises raamatus Permanent Record: My Story (e.k. Alaline toimik: minu lugu – toim.), mida esitleti Berliinis Urania kultuuri- ja teatrikeskuses osana telesillast endise agendiga, kirjutab RIA Novosti

Edward Snowden on endine CIA ja DIA töötaja ning hilisem NSA lepinguline töötaja Delli juures, kes sai vilepuhujana maailmakuulsaks, kui lekitas infot NSA ja CIA ülisalajase jälgimisprogrammi PRISM kohta
© Sputnik / Валерий Мельников

2013. aasta juunis edastas Snowden ajalehtedele Washington Post ja The Guardian rea salastatud materjale USA ja Ühendkuningriigi eriteenistuste jälitusprogrammide kohta internetis. Ta lendas Hongkongi ja sealt Moskvasse, kus veetis mõnda aega Šeremetjevo lennujaama transiittsoonis. Venemaa andis Snowdenile aastaks ajutise peavarju tingimusel, et ta lõpetab oma USA-vastase tegevuse.

2014. aasta augustis sai Snowden Venemaalt kolmeaastase elamisloa, mis võimaldab tal reisida mitte ainult Venemaal, vaid ka välismaal. 2017. aasta jaanuaris pikendati Snowdenu elamisluba 2020. aastani.

RIA Novosti käsutuses olevas raamatus kirjutab Snowden, et ta saabus Šeremetjevo lennujaama 23. juunil 2013. Teda saatis ajakirjanik ja WikiLeaksi töötaja Sarah Harrison, kes toetas Snowdenit Hongkongis viibimise ajal. Passikontrollis teatasid piirivalvurid, et "passiga on probleeme" ja kutsusid ameeriklase kaasa.

Snowden kirjutab edasi, et ta viidi "lennujaamahoones ühte elegantsesse äriklassi ruumi, kus käputäis reisijaid šikkides tugitoolides lõõgastusid ". Ameeriklane ja tema kaaslane viidi koridorist "omamoodi konverentsiruumi, kus pika laua taga istus pool tosinat hallis ülikonnas meest". "Laua keskel istus eakas mees, kelle ülikond oli ülejäänutest parem... Ta pakkus mulle ja Sarahle istet enda vastas," kirjutab Snowden.

"Ta köhatas hääle puhtaks ja tegi mulle üsna ladusas inglise keeles ettepaneku, mida CIA-s (USA Luure Keskagentuur – toim.) nimetatakse "Cold Pitch "("Külm serv"). See tähendab välisluure ettepanekut, mida võib sõnastada kui "tulge meie juurde ja töötage meie heaks". Tasuks koostöö eest pakutakse erinevaid teeneid... 

Endise agendi sõnul mõtles ta sel hetkel "varjatud salvestusseadmete peale ja valis hoolikalt sõnu". Snowden teatas, et "ei kavatse koostööd teha" ja et ta ei tee koostööd "ühegi eriteenistusega". Siis pakkus ta vestluspartnerile kohapeal tema kott läbi otsida, täpsustades: "Seal pole midagi, mis võiks teid aidata."

Selle peale ütles hallipäine mees, et "me poleks seda kunagi teinud" ja et Snowden võiks "lihtsalt aidata". Ta täpsustas Snowdeni reisi eesmärki ja kui ta kuulis, et ameeriklane kavatseb reisida läbi Kuuba ja Venezuela Ecuadori, ütles, et tema pass on tühistatud.

Pärast seda, kui Snowden veendus, et teave tema passi tühistamise kohta vastab tõele ja et "tema enda valitsus jättis ta Venemaale," kutsus vestluskaaslane ta saali akna juurde. Snowden nägi all "suurimat ajakirjanike hulka, mida ta eales näinud oli." See oli "muljetavaldav show, mille võib-olla lavastas FSB, võib-olla ka mitte, kuid suure tõenäosusega oli see midagi vahepealset", kirjutab Snowden.

"Pärast seda küsis vestluskaaslane, kas Snowden sooviks talle "mingit teavet" anda. "Saame hakkama," vastas ta. "Loodan, et te ei kahetse oma otsust," ütles venelane. Siis kummardas ta pisut ja lahkus toast, kui sinna sisenesid kaks lennujaama ametnikku," kirjutab Snowden.

"Veetsime me 40 piiblipäeva ja ööd lennujaamas," kirjutab eksagent. Selle aja jooksul pöördus Snowden varjupaigataotlusega 27 riigi poole, kuid kõik keeldusid, kuna "ükski neist polnud valmis Ameerika survele vastu panema".

Lugege lisaks:

Teema:
Meedialahingud (290)

Samal teemal

EL eelistab "räpaste" saladuste omakasupüüdmatuid paljastajaid
USA kuulas salaja pealt kõnelusi ÜROs, Berliinis ja Roomas
Häkkeri "käekirja" matkimine on käkitegu
Soomes tuli avalikuks Venemaa väeüksuste salajane jälgimine
Tagid:
eriteenistus, internet, FSB, Edward Snowden, Venemaa

Peamised teemad