22:18 28. Mai 2020
Kuula otse
  • USD1.1016
  • RUB77.9343
Välisuudised
lühendatud link
Droon (39)
115 0 0

Venemaa Kõrgema Majanduskooli poliitikateaduste teaduskonna dotsent Grigori Lukjanov analüüsis olukorda, mis on kujunenud pärast Jeemeni huti mässuliste droonirünnakut Saudi Araabia naftaobjektidele.

TALLINN, 19. september — Sputnik. Venemaa Kõrgema majanduskooli poliitikateaduskonna eksperdi Grigori Lukjanovi arvates kasvavad regioonis kriisiilmingud, kusjuures pingete eskaleerumist on oodata mitte ainult Jeemeni ümber, vaid ka Saudi Araabia sees. 

Tema sõnul saab rääkida sellest, et praegune olukord Saudi Araabias on äärmiselt ebastabiilne, ja see, nagu oletab Lukjanov, võib olla üks teguritest, miks rünnak riigi naftatöötlemisettevõtetele toimus just nüüd. 
Ta märkis, et põhiküsimuseks jääb praegu olukord Saudi Araabias endas.

"Me oleme harjunud nägema Saudi Araabiat ühena stabiilsetest riikidest regioonis, kes on üle elanud majanduskriisi, on üle elanud olukorra muutumise pärast "Araabia kevadet", kui kõik regionaalsed mõjukad riigid lakkasid olemast mõjukad või tõmbusid endasse. /.../

Saudi Araabias nähakse riiki, kellest võib saada regionaalse stabiilsuse kants, kuid viimased sündmused on näidanud, et Saudi Araabia sõjaline võimsus on "Potjomkini küla"," selgitas ekspert.

Pealegi, lisas ta, on sõda Jeemenis sisuliselt kaotatud ja koalitsioon lagunenud. Saudi Araabia suudab küll täita oma kohustused naftatootmise vallas, kuid riigisisene olukord jätab väga palju paremat soovida ja tekitab kartusi, möönis politoloog. 

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et 14. Septembril ööl rünnati korraga kahte Saudi Araabia naftatöötlemistehast mehitamata õhusõidukitega. Rünnaku tagajärjel puhkesid käitistes ulatuslikud põlengud. Nafta maailmaturg reageeris juhtunule nafta hindade kiire kasvuga, mis tõusid keskmiselt 12–13 protsenti.

Droonirünnaku eest võtsid vastutuse Jeemeni võimude vastased huti mässulised. Nende teatel kaasati rünnakusse Saudi Araabia territooriumil kümme lõhkelaenguga drooni. Venekeelset intervjuud saate kuulata siit:

Для Саудовской Аравии приближается "час икс" — прогноз эксперта
Lugege lisaks:

Teema:
Droon (39)

Samal teemal

Saastunud toode: Aasia keeldub USA põlevkivinaftast
Iraan tunnistas USA keskväejuhatuse terrorirühmituseks
Teheran: Iraan ei lase end naftaturult välja tõrjuda
Putin soovitas Saudi Araabial õhutõrjekomplekse osta — video
Tagid:
Jeemen, droonirünnak, droon, naftahinnad, naftatoodang, Saudi Araabia

Peamised teemad