04:43 28. November 2020
Kuula otse
  • USD1.1922
  • RUB90.9894
Välisuudised
lühendatud link
67 0 0

Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist kirjutas alla kokkuleppele kuningriigi osalemise kohta Euroopa kaitsevalmiduse algatuses.

TALLINN, 21. september — Sputnik. Üleeuroopalise armee loomise protsessiga on liitunud ka Rootsi: kuningriigi kaitseminister Peter Hultqvist andis oma allkirja sellekohasele leppele, mis näeb ette euroliidu liikmesriikide relvajõudude lõimimise.

Петер Хультквист - министр обороны Швеции
© AP Photo / / DPA/ Bernd von Jutrczenka
Rootsi kaitseminister Peter Hultqvist

Reedel, 20. septembril, kirjutas Rootsi kaitseministeeriumi juht Peter Hultqvist RIA Novosti teatel alla kokkuleppele riigi osalemise kohta Euroopa kaitsevalmiduse algatuses (European Intervention Initiative, EII).

Rootsi osalemine EL-i ühtse armee loomise kavas ei eelda tema sõjaväelaste osalemist mingites Brüsseli sõjalistes operatsioonides.

EL-i ühtse armee idee pakkus välja Macron

Sputnik Eesti on juba kirjutanud, et üleeuroopalise armee loomise algatajana esines 2018. aasta suvel Prantsusmaa president Emmanuel Macron. Tema pakutud kava EII (European Intervention Initiative) eeldab, et Euroopa riigid osalevad selles vabatahtlikult.

Эммануэль Макрон
© REUTERS / Regis Duvignau
Prantsusmaa president Emmanuel Macron

Projekt deklareerib oma tegevust väljaspool EL-i ja NATO raame, kuid peab täiendama mehhanisme ja algatusi, mis nende organisatsioonide sees juba eksisteerivad. Praegusel etapil peavad projektis osalejad ainult omavahel infot jagama ja kriisiolukorra tekkimisel üksteisele sõjalist abi andma.

Eesti eurosaadik: EL-i armeed võidakse hakata kasutama euroseparatistide vaigistamiseks

Euroopa Parlamendi liige Eesti Konservatiivsest Rahvaerakonnast (EKRE) Jaak Madison pidas kõne, milles väljendas kartusi seoses üleeuroopalise armee loomise tegelike eesmärkidega. Eesti eurosaadik teatas, et vaen rahva demokraatliku tahte ja rahvaste iseseisvuse vastu on esialgu ainult "Brüsseli ebaausate trikkide tasemel, kuid üsna pea on neil olemas EL-i armee".

"Minu küsimus on, miks vajab rahumeelne projekt armeed? Meile öeldakse, et seda on vaja Euroopa jõu näitamiseks väljapool selle piire. /.../ Ja muidugi on armeed vaja selleks, et õhutada tagant Ameerika-vastasust ja õõnestada NATO-t," teatas Madison.

"Kuid veelgi tõenäolisem on — võttes arvesse EL-i vaenulikku hoiakut nn dissidentlike valitsuste suhtes —, et Euroopa armee ei hakka piirama oma tegevust tülikate EL-i provintside allasurumisel.

Яак Мадисон
© Фото : EKRE
Euroopa Parlamendi liige Jaak Madison

"Ja sellega ei oleks EL sugugi esimene liit, mis saadaks tankid "allumatusse" Budapesti. Võimalik, et ma lähen oma võrdlustes liiga kaugele, kuid selline tundub olevat praegune suund," vihjas Eesti saadik Euroopa Liidu sarnasusele Nõukogude Liiduga, kes saatis oma väed 1956. aastal Ungarisse nõukogudevastaseid rahutusi maha suruma.

Loe lisaks: 

Samal teemal

NATO idarindel
Värise, maailm - uus Napoleon on saabunud
Läti endine president: Baltimaad ja Poola peaksid looma Venemaa-vastase bloki
Kes kannatab, see kaua elab: Merkel toetas Euroopa armee projekti
Suur Euroopa armee "kaitseks USA ja Venemaa eest": Putinile see meeldib
Putin kommenteeris Macroni Euroopa-armee ideed
Surevad kui kukupaid - Läti endine president NATO sõduritest
NATOst ei piisa, Baltimaad ja Poola peaksid looma ühise bloki Venemaa vastu — video
Tagid:
Prantsusmaa, Emmanuel Macron, julgeolek, Peter Hultqvist, armee, Euroopa, Rootsi

Peamised teemad