16:12 20. Veebruar 2020
Kuula otse
  • USD1.0800
  • RUB68.6245
Välisuudised
lühendatud link
Relvastus (196)
46 0 0

Valgevene president Aleksandr Lukašenka teatas valmisolekust viia rahuvalvajad Donbassi, kui konflikti osapooled sellega nõustuvad. Kremli teatel on neid osapooli ainult kaks - Kiiev ning Donetski ja Luganski vabariigid.

TALLINN, 28. september — Sputnik. Valgevene president Aleksandr Lukašenka teatas, et Valgevene rahuvalvajad võiksid võtta kontrolli alla Ukraina-Vene piirilõigu Donbassis, kuid seda ainult konflikti osapoolte nõusolekul. Kremli teatel on neid osapooli ainult kaks - Kiiev ühelt, ning isehakanud Donetski ja Luganski vabariigid teiselt poolt. 

Ukraina meediale antud pressikonverentsil kõneldes ütles Lukašenka, et Minsk on valmis saatma oma rahuvalvajad Donbassi ja sulgema Ukraina-Vene piirilõigu Kiievi poolt kontrollimatu piirkonna kaguosas, kuid ainult vaenupoolte nõusolekul, rõhutas Valgevene president. 

Lukašenka sõnu rahuvalvajate viimise kohta Donbassi kommenteerides öeldi Kremlis, et Minski lepetes sellist klauslit pole. Venemaa presidendi pressisekretäri Dmitri Peskovi sõnul tuleb kõigepealt välja selgitada konflikti osapoolte suhtumine sellisesse ettepanekusse.

© Sputnik / Алексей Дружинин
Venemaa presidendi pressisekretär Dmitri Peskov
"Ja konflikti osalised on antud juhul ühelt poolt Kiiev ja teiselt poolt isehakanud vabariigid Donbassis. Esialgu me nende seisukohta ei tea," ütles Peskov.

Krimmi küsimus on igaveseks suletud

Samal konverentsil jagas Aleksander Lukašenka oma arvamust Krimmi Ukraina koosseisu naasmise väljavaadetest. Valgevene presidendi sõnul seda ei juhtu - "küsimus on lõplikult suletud".

Ametlik Kiiev ei suuda siiski endiselt leppida, et Krimmi elanikud valisid demokraatlikult Venemaaga taasühinemise. 

Президент Украины Владимир Зеленский
Ukraina president Volodõmõr Zelenskõi
Krimmi "tagasituleku" teemat puudutas Ukraina president Volodõmõr Zelensõki vestluses USA presidendi Donald Trumpiga ÜRO Peaassamblee "kuluaarides". Zelensõki sõnul nõustus Trump väidetavalt Krimmi tagastamisega ning lubas selles asjas aidata, kirjutab RIA Novosti.

Mis juhtus Donbassis ja Krimmis

Relvastatud konflikt Donbassis kestab alates 2014. aastast. Selle põhjuseks oli Ukraina võimude algatatud terrorismivastane operatsioon Donbassi isehakanud vabariikide vastu, kes pärast riigis toimunud riigipööret kuulutasid välja iseseisvuse. 

Kiievi sõnul toetab Donbassi rahvakaitseväelasi Moskva. Venemaal peetakse selliseid süüdistusi absurdseteks ja vastuvõetamatuteks. Venemaa juhtkond on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ole Ukraina- konflikti osapool ega ole sündmustega riigi kaguosas seotud. Ühtki "Vene sõjaväelast", kellest Kiievi räägib, pole Donbassis registreeriniud isegi OSCE järelevalvemissioon.

Krimmi poolsaar taasühines 2014. aasta märtsis Venemaaga pärast Ukrainas toimunud riigipööret. Selline otsus tehti rahvahääletusel, mille käigus valdav enamus poolsaare elanikest pooldas taasühinemist Venemaaga. Ukraina peab Krimmi endiselt oma "ajutiselt okupeeritud" territooriumiks.

Venemaa välisministeerium on korduvalt rõhutanud, et Krimmis korraldatud rahvahääletus toimus kooskõlas rahvusvahelise õigusega, poolsaar on Venemaa lahutamatu osa ja seda küsimust enam ei arutata.

Lugege lisaks:

Teema:
Relvastus (196)

Samal teemal

Kaugemale NATOst: Venemaa ja Valgevene korraldavad suurõppuse "Liidu Kilp 2019"
Lukašenko ei pea Vene sõjaväebaasi Valgevenes vajalikuks
Valgevene pikendas riigis viisavabalt viibimise aega
Putin — Lukašenka: 20 aastat tagasi alanust pole miski kaotsi läinud
Lukašenka: mispärast te ennast meie piiri taha sätite?
Tagid:
Venemaa, Krimm, Donbass, rahuvalvajad, Lukašenka, Valgevene

Peamised teemad