10:02 18. September 2020
Kuula otse
  • USD1.1797
  • RUB88.6075
Välisuudised
lühendatud link
8611

Venemaa Juurdluskomitee tegi teatavaks mõningad üksikasjad Läti SS-leegionäri vastu algatatud kriminaalmenetluse osas.

TALLINN, 28. september — Sputnik. Venemaa Juurdluskomitee algatas kriminaalasja Läti kodaniku Visvaldis Lācise vastu, kes võitles Suure Isamaasõja päevil hitlerlaste armee Läti SS-leegioni ridades. Teda kahtlustatakse natsismi rehabiliteerimises.

Venemaa Juurdluskomitee ametlik esindaja Svetlana Petrenko teatas, et Lācise kriminaalvastutusele võtmise põhjuseks oli tema raamatu "Läti leegion tõe valgel" kordustrükk.

"Selle leegioni endise liikmena kiidab ta raamatuveergudel heaks ja avaldab toetust karistusüksuslaste agarale tegutsemisele Teise maailmasõja ajal Valgevene NSV, Pihkva, Leningradi ja Novgorodi oblasti aladel," selgitas Petrenko.

Tema sõnul on Läti SS-veteran sooritanud kuriteo vastavalt Vene Föderatsiooni kriminaalkoodeksi paragrahvile 354.1 – natsismi rehabiliteerimine.

Juurdluskomitee esindaja tuletas meelde, et sõja ajal pühiti natside lätlastest käsilaste poolt maa pealt sadu külasid ja hukati tuhandeid tsiviilisikuid. Petrenko sõnul võib kõiki neid tegusid kvalifitseerida sõjakuritegudeks ja inimsusevastasteks kuritegudeks. Just niisugune määratlus on kinnitatud Rahvusvahelise Sõjatribunali põhikirjas.

"Mõningate isikute soov Teise maailmasõja tulemusi moonutada ja kujutada sõjakurjategijaid kangelastena tuleb kindla käe ja täie rangusega maha suruda. Juurdluskomitee jätkab tööd niisuguste tõikade väljaselgitamiseks, andes igaühele neist õigusliku hinnangu," lausus Venemaa Juurdluskomitee esindaja.

Teatavasti võtsid Balti riikide võimud pärast riikliku iseseisvuse väljakuulutamist 1991. aastal suuna Teises maailmasõjas Hitleri poolel võidelnud rahvuskaadrite õigeksmõistmisele. Natside käsilastele püstitatakse mälestusmärke, nende auks korraldatakse riiklikul tasandil pidulikke vastuvõtte, korraldatakse avalikke üritusi kaitseministeeriumi ja iga tasandi rahvasaadikute osavõtul.

Läti SS-leegionäride kokkutulek
© Sputnik / Сергей Мелконов

Moskva on korduvalt osutanud hitlerliku armee üksustes teeninud isikuteõigustamise heroiseerimise lubamatusele.

Venemaa välisministeeriumi ametliku esindaja Maria Zahharova sõnul tekitab hämmingut ka Euroopa Liidu juhtkonna poolne soosiv suhtumine toimuvasse. Kommenteerides Euroopa Parlamendi hiljuti vastu võetud resolutsiooni NSV Liidu ja natsi-Saksamaa justnagu võrdsest vastutusest Teise maailmasõja puhkemise eest, märkis diplomaat, et sellisel moel kaotavad Euroopa poliitikud lõplikult igasuguse reaalsustaju.

"Aga reaalsus on selline, et paljudes Euroopa riikides rehabiliteeritakse natsikurjategijaid, toimuvad Waffen-SS veteranide ja nende poolehoidjate vägevad paraadid, neonatslikud organisatsioonid tunnevad end mugavalt ja karistamatult. Just see on tõeline oht demokraatia ja inimõiguste aluspõhimõtetele," kinnitas Zahharova.

Loe lisaks: 

Samal teemal

Waffen-SS kokkutulekud – Eesti "uhkus" ja häbi
Euroopa Komisjonile tehakse ettepanek karistada Balti riike
Riias toimus traditsiooniline leegionäride rongkäik
Tagid:
SS-veteranid, Venemaa Juurdluskomitee, Svetlana Petrenko, natsism, Venemaa, Läti

Peamised teemad