00:55 11. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1763
  • RUB86.6154
Välisuudised
lühendatud link
7710

Venemaa saatkond Oslos nimetas kuuldusi alanud sõjalisest sissetungist tavalisteks "libauudisteks" ja "räigeks provokatsiooniks", mille eesmärgiks on riigi kaitsekulutuste suurendamine väljamõeldud "Venemaa ohu" propageerimise kaudu.

TALLINN, 1. oktoober — Sputnik. Kuuldused Vene erivägede sõdurite kohta Svalbardil või Norras ei vasta tõele, teatasid Norra kaitseministeerium, relvajõud ja Norra politsei julgeolekuteenistus PST, lükates ümber "sõltumatu meedia" varasemad teated, edastab Sputnik International.

Politsei turvateenistus PST lükkas tagasi ka süüdistused Venemaa jälitustegevuse ja diversiooniõppuste kohta. "Me ei saa ilmunud väiteid kuidagi tõeks tunnistada," kinnitas PST Klassekampenile.

Eelmisel nädalal viis Venemaa Barentsi meres läbi Põhjalaevastiku õppused, mida kinnitavad nii Venemaa kui ka Norra võimud. Õppused toimusid Svalbardi lähedal meres, kuid ei rikkunud ühtki rahvusvahelist kokkulepet.

Varem teatas sõltumatu sõjavastane veebisait AldriMer, viidates mitmele "liitlaste täpsustamata luureallikale", et "SpetsNazi nime kandvaid" Vene eliitsõdureid ja isegi "palgatud rahvakaitseväelasi" on märgatud Svalbardi arktilises saarestikus.

Kui Norra peavoolumeedias leidis jabur uudis vähest kajastamist, siis sotsiaalmeedias levis see laialt. Venemaa saatkond Oslos mõistis need väited hukka, nimetades avaldatut libauudisteks ja "räigeks provokatsiooniks", et püüda väidetava "Vene ohu" suurekspuhumisega rohkem kaitseeraldisi tagada. Nüüd on isegi Norra võimud asunud teateid ümber lükkama.

Teravmäed
© Sputnik / Александр Ковалев

1920. aastal sõlmitud Svalbardi lepingu kohaselt on Norral arhipelaagi üle suveräänne õigus, samas kui teistele allakirjutanutele, sealhulgas Venemaale, jääb voli tegeleda Teravmägede territooriumil kommertstegevusega. Venemaa on hetkel lisaks Norrale ainuke riik, mis saari kasutab ja seal alalist baasi omab.

Nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, kommenteeris Venemaa presidendi juures tegutseva Rahvusvaheliste suhete nõukogu liige Bogdan Bezpalko raadiole Sputnik Norra meedias ilmunud teateid.

"Arvatavasti on juhtunu tingitud sellest, et Euroopa riikide ja Venemaa vahel on märgata habrast, kuid siiski tuntavat suhete paranemist. Ja loomulikult võtavad kõik eurooplased äärmiselt negatiivselt vastu teate Venemaa eriüksuste ilmumisest saarestikku, mille staatus on kindlaks määratud rahvusvaheliste lepingutega. See on osa Venemaa-vastast info-psühholoogilisest sõjast," ütles Bezpalko.

Loe lisaks:

Samal teemal

Norra: hädaolukorras saame loota vaid Venemaa abile
Kohutav tõde Venemaa kohta: salajasele propagandale kulutatakse miljoneid
WP tunnistas, et ei ole kindel Sputniku ja RT kohta avaldatud artikli tõeväärsuses
Norra poliitik: läänemaailmal tuleb Krimm Venemaa osaks tunnistada
Tagid:
kaitseministeerium, saatkond, erivägi, Norra, libauudis

Peamised teemad