00:10 26. Oktoober 2020
Kuula otse
  • USD1.1856
  • RUB90.6421
Välisuudised
lühendatud link
62 0 0

Läti suurima parlamendipartei saadik tõstatas küsimuse kaitseminister Artis Pabriksi ametist tagandamisest, kuna too nimetas Waffen-SS leegionäre avalikult "riigi ja rahva uhkuseks". Pabriksi sõnavõtule on reageerinud ka Venemaa saatkond.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Natside ülistamine ei sobi kokku EL-i liikmesriigi kaitseministri ametikohaga, ütles Koosmeele fraktsiooni kuuluv Läti seimi asetäitja Igor Pimenov omalt poolt Artis Pabriksile esitatud üleskutses ametikohalt tagasi astuda. Oma nördimust Pabriksi sõnavõtu üle on avaldanud ka Venemaa diplomaadid.

Игорь Пименов
© Фото : из личного архива
Igor Pimenov
Parlamendiliikme avalduse põhjuseks oli Läti kaitseministri Artis Pabriksi sensatsiooniline kõne Läti leegionäride kalmistul Morena lahingute 75. aastapäevale pühendatud üritusel, mälestades lahinguid, mille käigus Relva-SS-i 19. (Läti) grenaderidiviis püüdis tõkestada Nõukogude vägede läbimurret Riia alla. Pabriks nimetas omamaiseid SS-lasi "Läti riigi ja rahva uhkuseks".
Läti Seimi suurima fraktsiooni parlamendisaadik tuletas meelde, et Saksamaa agressioon on Nürnbergi rahvusvahelise sõjakohtu poolt hukka mõistetud. Ta on veendunud, et Artis Pabriksi ütlused ei sobi kokku Euroopa Liidu liikmesriigi kaitseministri ametikohaga, kuna need diskrediteerivad Lätit Euroopas ja maailmas.

Артис Пабрикс
Artis Pabriks
"See on lubamatu. Minister Pabriks peab tagasi astuma," sõnas Igor Pimenov kokkuvõtteks.

Venemaa saatkond: Pabriksi kõnest tõusevad juuksed peas püsti

Venemaa suursaatkond Lätis reageeris samuti Artis Pabriksi kiidukõnele Läti leegioni aadressil. Venemaa diplomaatide sõnul "tõusevad selle peale küll juuksed peas püsti, et Waffen-SS-i leegionäre, kes osalesid tsiviilelanikkonna ja ka sõjavangide kallal toimepandud metsikustes, massilistes piinamistes ja tapmistes, mõnede Läti valitsuse liikmete poolt 75 aasta pärast Teise maailmasõja lõppu jätkuvalt ülistatakse, seatakse rahvuskangelaste seisusse ja kiidetakse."

Eestis ülistatakse samuti kahe välgunoolega "vabadusvõitlejaid"

Läti kaitseminister ei ole sugugi üksi oma katsetes heroiseerida kohalikke hitlerlastest okupantide käsilasi.

Sputnik Eesti on juba kirjutanud sellest, kuidas Tallinnas toimub igal aastal Vene vägede Eesti territooriumilt väljaviimise aastapäeval nende inimeste "Vabaduse tammepärjaga" autasustamise tseremoonia, kes on valitsuse poolt tunnistatud "Eesti vabadusvõitlejateks". Nende sekka satub tavaliste dissidentide kõrval sageli neidki, kes on tões ja usus relvaga käes natse teeninud.

On iseloomulik, et Euroopa Liit, mille liikmeks on nii Eesti kui Läti, ei reageeri säärastele pretsedentidele mitte kuidagi. Ehkki pole raske ette kujutada, milline üleeuroopaline skandaal puhkeks sel juhul, kui Belgia kaitseminister nimetaks Waffen-SS-i 28. diviisi Wallonia komandöri Léon Degrelle'i "vallooni rahva uhkuseks" või kui Prantsusmaa justiitsminister üritaks "tõeliste riigimeeste" positiivsete eeskujudena esile tõsta Vichy režiimi tegelasi.

Muuseas, alles üsna hiljuti algatas Venemaa Juurdluskomitee uurimisosakond Venemaa kriminaalkoodeksi paragrahvi alusel natsismi rehabiliteerimise kohta menetluse Läti SS-leegionäri ning Läti poliitiku Visvaldis Lācise suhtes. Selle põhjuseks oli tõik, et 2017. aastal andis Lācis välja raamatu "Läti leegion tõe valgel" kordustrüki, kus ta selle struktuuri endise osalisena kiitis heaks ja toetas karistusüksuslaste tegevust Teise maailmasõja ajal Valgevene NSV ning Vene NFSC Pihkva, Leningradi ja Novgorodi oblasti okupeeritud aladel.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Lihulast Nürnbergini: Eesti poliitikud mängivad tulega
Venemaa suursaatkond: SS-i heroiseerimine Eestis omandab kultuslikku iseloomu
Justiitsminister autasustas Vene vägede lahkumise aastapäeval Hitleri käsilasi
"Kõik pööratakse peapeale." Mis ootab SS-lasi austavat riiki
Läti SS-leegionärid kui sangata kohver
Tagid:
Venemaa suursaatkond, Waffen-SS, kaitseminister, Läti Seim, Läti

Peamised teemad