19:02 07. August 2020
Kuula otse
  • USD1.1817
  • RUB86.9753
Välisuudised
lühendatud link
10510

Ukraina nõustus Donbassi konflikti lahendamisega "Steinmeieri valemi" abil, riigi esindaja kontaktgrupis allkirjastas vastava dokumendi.

TALLINN, 2. oktoober — Sputnik. Kagu-Ukraina sõjalise konflikti lahendamise kontaktgrupi kohtumine toimus 1. oktoobril Minskis. Ukraina esindaja pani kohtumise tulemusena oma allkirja dokumendile, milles määratakse kindlaks edasise tegevuse kord vastavalt Steinmeieri valemile. Sellest teavitab oma Minski informeeritud allikaile tuginedes ka RIA Novosti.

"Valemi tekst on allkirjastatud kontaktgrupi poolt kokku lepitud kujul," kinnitas allikas. "Kõigi osalejate allkirjad on lisatud: Ukraina, vabariikide (DRV ja LRV – Toim), Venemaa Föderatsiooni ja OSCE."

Teavet kinnitas ka Sputnik Belarusian telegrammi-kanal:

"Ukraina allkirjastas Minskis kolmepoolse kontaktgrupi kohtumisel Steinmeieri valemi. Valemi allkirjastamist nimetati Normandia Neliku kohtumise üheks peamiseks eeltingimuseks, sest ilma selle dokumendita poleks juhtidel midagi arutada," seisab teates. 

Varem, nagu Sputnik Eesti juba kirjutas, kuulutati Kiievis lubamatuks Donbassi eristaatuse arutamine mistahes kujul – ei Minski kohtumistel ega ka Normandia formaadis.

Sellest rääkis veel nädal aega tagasi Ukraina presidendi abi Andrei Jermak. Samal ajal rõhutas ta, et mistahes võimuorganite valimiste läbiviimine Kiievi kontrolli all mitteolevail territooriumidel on võimalik ainult vastavuses Ukraina seadusandluse normidele.

Kontrollpost Donbassis Peski asula juures.
© Sputnik / Наталья Селиверстова

Relvastatud konflikt Donbassis algas 2014. aasta kevadel pärast põhiseadusevastast relvastatud riigipööret Kiievis. On teada, et enamus regiooni elanikest keeldus uue režiimi legitiimsust tunnustamast ja osales Ukraina režiimist sõltumatuse väljakuulutamise referendumitel. Nende tulemuste kohaselt moodustati kaks vabariiki – Donetsk ja Lugansk.

Ukraina võimud saatsid Donbassi rahva tahteavaldusele reageerides piirkonda sõjaväe. Oma maa kaitsmiseks agressori eest võtsid kohalikud elanikud kätte relvad – algas verine sõda, mille ohvriteks on ÜRO andmetel langenud enam kui 13 tuhat inimest.

Kiievi teatel võitlevad isehakanud vabariikide poolel Venemaa regulaararmee üksused. Venemaal nimetatakse selliseid süüdistusi absurdseiks ja reaalsusest kaugel olevaiks.

Moskva on korduvalt rõhutanud, et Venemaa ei ole Ukraina-siseses konfliktis osaline ega ole ka Donbassis olnud ühtki Venemaa sõjaväeüksust.

Steinmeieri valem määratleb teatavates Donetski ja Luganski piirkondades kohaliku omavalitsuse eriseaduse ajutise vastuvõtmise valimispäeval ja selle muutmise alaliseks pärast valimistulemuste aruande avaldamist OSCE poolt.

Lugege lisaks:

Samal teemal

Välksõda Ukraina moodi: Donbass Ukraina sõjaväelaste ootuses
Euroopa konsulaadid õpetavad tuvastama venemaalaste hulgas Donbassi elanikke
Mis saab Minski lepingutest: Kiiev keeldub Donbassi eristaatuse arutamisest
Kiievi kaval plaan: Donbass tahetakse „lahti blokeerida“
Kas Donbass Ida-Virumaal on võimalik - mida arvab Eesti suursaadik USA-s
Tagid:
dokument, Venemaa, OSCE, Donbass, Valgevene, Ukraina

Peamised teemad